Były już zielone tory oraz wysadzane zielenią dachy wiat przystankowych. Teraz przyszedł czas na przystrojenie zielenią innych ulicznych elementów. Kilka dni temu w Warszawie rozpoczęto próbną realizację pionierskiego w kraju projektu. Siedemnaście tramwajowych słupów już wkrótce obejmą pnącza bluszczu.
Zielono na torach przy trzech ulicach
Na początek w strefie zielonego testu znalazły się ulice Prosta, Puławska oraz Aleje Jerozolimskie. Ustanowione wzdłuż torów tramwajowych słupy posłużą jako podpora dla trzech gatunków pięknej i bardzo żywotnej rośliny, jaką jest bluszcz. Jego trzy różne odmiany będą zdobić trasę przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej i dodawać ciekawego, kolorowego rysu także podczas panowania chłodniejszych warunków pogodowych.
Do projektu wybrano odmianę winobluszczu pięciolistkowego oraz dwie odmiany bluszczu trójklapowego. To najbardziej wytrzymałe rodzaje tego gatunku. Niezależnie od dostarczanej ilości wody, słońca, wysokiej czy niskiej temperatury są one wyjątkowo reprezentatywne. Zdolne do czepiania się nawet bardzo gładkich powierzchni, zdają się najlepszym wyborem do tego typu przedsięwzięcia. Osiągające długość do 15 metrów rośliny będą pod stałą opieką pracowników miasta. Po ustaleniu, który z zasadzonych gatunków radzi sobie najlepiej z obrastaniem słupów, nastąpią kolejne etapy projektu.
Jak zielono, to tylko w Warszawie
Podobne projekty można spotkać w krajach Europy Zachodniej. Takiej metodzie zazieleniania miejskiej przestrzeni hołdują nasi niemieccy sąsiedzi. Efekty ich prac można między innymi oglądać we Fryburgu Bryzgowijskim. Jeśli chodzi o Polskę, to zdecydowanie Warszawa jest liderem we wprowadzaniu tego typu rozwiązań dla przestrzeni miejskiej. Zielone słupy tramwajowe to nie pierwszy taki projekt, który pojawił się w stolicy. O wcześniejszych realizacjach, jak obsadzanie torów odpornym na zmiany pogody rokitnikiem mówiło się już jakiś czas temu. O obsadzaniu roślinnością wiat przystankowych pisaliśmy także na naszym portalu.