Dziś szpital, jutro specjalistyczna placówka dla kobiet – na terenie obecnego Szpitala Inflancka powstanie Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet

Zdrowie jest w życiu najważniejsze. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie o nie zadbać. Problematyczne są najczęściej te problemy, których nie widać gołym okiem. Takie właśnie są te problemy, które dotykają kobiet w każdym wieku. Z myślą o nich w stolicy powstanie specjalistyczna placówka, której celem będzie zapewnienie mieszkankom Warszawy dostępu do opieki medycznej na najwyższym poziomie.

Coś nowego na miejscu starego

Według przekazanych przez władze miasta informacji planowany Warszawski Instytut Zdrowi Kobiet ma powstać w miejscu istniejącego Szpitala Inflancka. Nowa placówka ma łączyć w sobie oddziały specjalistycznego szpitala położniczo-ginekologicznego z wielospecjalistycznymi możliwościami Szpitala Bielańskiego. Nowy instytut ma być miejscem, w którym mieszkanki Warszawy będą mogły liczyć na fachową wiedzę i doświadczenie medyków. W kompetencjach pracowników placówki mają leżeć zagadnienia z dziedziny położnictwa, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu. Specjaliści mają też pomagać kobietom zmagającym się z problemem niepłodności. Dostępna będzie pomoc z zakresu endokrynologii ginekologicznej, a także ginekologii operacyjnej, onkologicznej, geriatrycznej. Specjaliści będą także dbać o zdrowie psychiczne swoich pacjentek.

Opieka dla kobiet nie tylko według tradycyjnej koncepcji

Projekt stworzenia kobiecej placówki medycznej zyskał poparcie radnych stolicy. Uzyskał także w całości poparcie prezydenta miasta, Rafała Trzaskowskiego. O konieczności podarowania mieszkankom Warszawy odpowiedniej, nieskoncentrowanej tylko na oddziale położniczym opieki, mówi też odpowiedzialna za kwestie opieki zdrowotnej miasta zastępca prezydenta Trzaskowskiego, Renata Kazanowska. Jako główny cel pomysłodawcy projektu wskazują nie tylko oczywistą troskę o zdrowie i życie warszawianek, ale także dążenie do budowania świadomości zdrowia kobiety współczesnej, narażonej na ogromny stres i nieustannie zachodzące przemiany w świecie i społeczeństwie.