IX edycja festiwalu Kultury Bez Barier ruszyła! Od 30 września do 10 października największe integracyjne święto połączy wszystkich członków społeczeństwa. Na filmowe pokazy, wystawy, spacery, koncerty i warsztaty zapraszają organizatorzy. Według ich zapewnień w czasie festiwalu każdy będzie mógł poczuć się komfortowo i w pełni korzystać z poszczególnych punktów programu.
Tradycja festiwalu Kultury Bez Barier
Celem organizatorów festiwalu jest umożliwienie wszystkim członkom społeczeństwa dostępu do instytucji kulturalnych i organizowanych w ich obrębie wydarzeń. W tym roku impreza, określana mianem najbardziej otwartego wydarzenia w kraju, odbywa się już po raz dziewiąty. Przedstawiciel fundacji Kultury Bez Barier, Robert Więckowski, podkreśla rolę wydarzenia jako bodźca, który, po długim okresie pandemicznego zastoju, ponownie wprowadzi wszystkich członków społeczeństwa, zwłaszcza tych z niepełnosprawnościami, w progi sal koncertowych, kinowych, teatrów i wszystkich innych związanych z kulturą obiektów.
W tym roku w organizację festiwalu włączyło się 61 instytucji z różnych miast. Wśród uczestników znajdziemy miasta Lublin, Kraków, Gdańsk, Gdynię, Toruń, Wrocław, Chorzów, Poznań i inne. Interesujących pozycji nie zabraknie oczywiście w mieście organizatorów festiwalu – Warszawie. Jeśli jeszcze ktoś zastawia się, czy może zostać uczestnikiem wydarzenia, hasło, pod którym odbywają się tegoroczne Kultury Bez Barier, nie pozostawia wątpliwości – MOŻESZ być blisko!
Kultura dostępna dla wszystkich
Jak w poprzednich latach organizatorzy festiwalu zadbali o to, by każdy, kto postanowi wziąć udział w wydarzeniach, czuł się bezpiecznie, komfortowo i by w pełni mógł czerpać z prezentowanych propozycji. Wszystkie spektakle, wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i spotkania zostaną udostępnione z wykorzystaniem specjalnie opracowanych środków. Pomoc w odbiorze treści zapewnią napisy dla niesłyszących, tłumaczenie prezentowanych treści na język migowy, a także audiodeskrypcje. Dostępne będą materiały do dotykania, pętle indukcyjne. O komfort uczestników zadbają również festiwalowi asystenci. W tym roku przewidziano szeroką ofertę dla uczestników w spektrum autyzmu.