Zmarł Tadeusz Borowski – aktor przez wiele lat był związany z Teatrem Ateneum

W wieku 80 lat odszedł jeden z najwybitniejszych warszawskich artystów. Tadeusz Borowski zmarł 04 marca 2022 roku.

Aktor warszawskiej sceny teatralnej

Tadeusz Borowski urodził się w Warszawie 09 lipca 1941 roku. Naukę sztuki aktorskiej podjął w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, dziś znaną jako Akademia Teatralna, której absolwentem został. Jego debiut sceniczny przypadł na dzień 18 października 1963 roku. Młody artysta wcielił się wówczas w postać Zdziebełka, bohatera sztuki Moliera Skąpiec. Spektakl w reżyserii Kazimierza Brauna prezentowano na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z którym współpracował do roku 1966.

Kolejne lata działalności artystycznej Borowskiego to występy na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakle z jego udziałem publiczność mogła oglądać w latach 1966-1969 oraz 1970-1972. Równolegle współpracował z lublińskim Teatrem im. Juliusza Ostrewy. Jednak swój los na stałe związał z Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, gdzie był stałym członkiem obsady od roku 1972.

Nie tylko teatr

Swojej działalności Tadeusz Borowski nie ograniczył jedynie do występów przed teatralną publicznością. Wielokrotnie prezentował się w projektach realizowanych przez Teatr Telewizji. Do spektakli z jego niezapomnianym udziałem należą między innymi: Za kulisami Cypriana Kamila Norwida, Legenda Stanisława Wyspiańskiego, Śpiew z pożogi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego, Akt przerwany Tadeusza Różewicza, Indyk Sławomira Mrożka, Król Edyp Sofoklesa.

Fani jego warsztatu mogli podziwiać jego kreacje w produkcjach filmowych. Pojawił się między innymi w reżyserowanej przez Zbigniewa Kuźmieńskiego Bandzie, która był jego filmowym debiutem. Kolejne produkcje to między innymi Zaraza, Godzina za godziną, Wielka majówka, Maskarada, Koniec gry, Chopin. Pragnienie miłości, Bez litości.

Nawet gdy osobiście nie pojawiał się na ekranie, wielokrotnie użyczał swego głosu jako aktor dubbingowy. Słyszeli go ci, którzy wybrali się na ekranizację 101 dalmatyńczyków, Lassie, Pięknej i Bestii, Piratów z Karaibów: Zemsta Salazara. Prezentował się również w filmach animowanych, takich jak Król lew czy Dragon Ball Z: Atak smoka.