Warszawskie zoo – zielona wyspa w środku miasta

Dobrze wybierać się w podróż, której celem jest nie tylko wypoczynek, ale i różnego rodzaju atrakcje. Przed wyjazdem warto zapoznać się z tym, co ma nam do zaoferowania odwiedzane przez nas miejsce. Kierując swoje spojrzenie na takie miasto, jakim jest Warszawa, nie sposób uciec od muzeów, w których pielęgnowana jest pamięć o wydarzeniach z pierwszej połowy XX wieku. Zwiedzanie stolicy nie zawsze jednak musi kojarzyć się z trudnymi emocjami i zderzeniem z ciemniejszą stroną świata. W przewodniku z powodzeniem można znaleźć propozycje, które zachwycą zarówno starszych, jak i młodszych poszukiwaczy przygody. Jedną z nich jest warszawskie zoo.

Początki warszawskiego ogrodu w skrócie

Warszawski Ogród Zoologiczny jest nierozerwalnie związany z wizerunkiem stolicy od blisko 100 lat. Wraz z zamieszkującymi od roku 1928 jego teren zwierzętami, był on świadkiem niejednego wydarzenia w dziejach miasta.

Utworzony w pierwszej połowie XX wieku dzięki staraniom Mieczysława Pągowskiego niewielki, obejmujący obszar zaledwie 0,75 ha zwierzyniec przy ulicy Koszykowej, stanowił punkt wyjścia dla dzisiejszego monumentalnego ogrodu. Już wtedy, na początku swojej działalności, zoo umożliwiało odwiedzającym spotkania z takimi zwierzętami, jak lemury, koczkodany, niedźwiedzie, jeżozwierz. Dom znalazło tam również wiele egzotycznych gatunków ptaków. Przeniesiony następnie w pobliże alei 3 Maja ogród zaczął jednak podupadać, ze względu na wysokie koszty utrzymania. Na szczęście dla wszystkich mieszkańców stolicy w czerwcu 1927 roku uchwała magistratu ustanowiła utworzenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego z siedzibą na warszawskiej Pradze.

Co może zaciekawić w zoo?

Na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego można odwiedzić następujące obiekty:

  • Słoniarnia – jedna z najnowocześniejszych na terenie Europy
  • Ptaszarnia
  • Herpetarium
  • Żyrafiarnia z małpiarnią
  • Małpiarnia
  • Hipopotamiarnia z wewnętrznym rekinarium
  • Ekspozycja bezkręgowców
  • Wybieg australijski
  • Akwarium z kolekcją ryb słodkowodnych i morskich
  • Baśniowe zoo – wybieg stworzony z myślą o najmłodszych zwiedzających, umożliwiający dokarmianie zwierząt przez dzieci

Warto zaznaczyć, że działający w stolicy ogród zoologiczny figuruje na prestiżowej liście Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, skupiającego wokół siebie najważniejsze tego typu ośrodki na kontynencie. Takim wyróżnieniem może pochwalić się też, między innymi, zoo w Gdańsku.

Odwiedzić zamieszkujące Warszawski Ogród Zoologiczny zwierzęta można w każdy dzień tygodnia.