Chociaż niemalże w całości zniszczona w czasie II wojny, Warszawa do dziś ma do zaoferowania swoim mieszkańcom i odwiedzającym ją turystom piękne zakątki, w których można poczuć się jak za dawnych lat. Szczęśliwie dla współczesnych jedna z najciekawszych dzielnic stolicy nie uległa tak znacznym zniszczeniom, jak pozostała część miasta. Dla następnych pokoleń zachowana została różnorodna pod wieloma względami warszawska Praga.
Co niezwykłego zobaczymy na Pradze?
Najlepiej zachowana dzielnica Warszawy była zawsze niezwykłą mieszanką kulturową. Z jej historią można zapoznać się w mieszczącym się w najstarszym w tej dzielnicy budynku mieszkalnym przy ul. Targowej 50/52 Muzeum Warszawskiej Pragi. Prezentowane w nich stare fotografie, pamiątki, zabawki i przedmioty codziennego użytku pozyskane z prywatnych zbiorów mieszkańców zapewne w każdym wzbudzą ciepłe wspomnienia. Na uwagę zasługują też inne części kompleksu, między innymi zlokalizowana obok kamienica Jana Krzyżanowskiego, wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku – najstarszy z zachowanych obiektów. Obejrzeć można także, opatrzony licznymi polichromiami, dawny żydowski dom modlitwy.
Praga to też świątynie. Neogotycka katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika to główny kościół rzymskokatolicki Pragi, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje także pięciokopułowa cerkiew prawosławna św. Marii Magdaleny kryjąca w swoim wnętrzu freski i inne skarby sztuki sacrum. Liczne kapliczki zlokalizowane w praskich podwórkach i bramach to pozostałość z czasów II wojny światowej.
Kulturalnie w historycznej scenerii
Warszawska Praga to miejsce tętniące życiem, łączące tradycję ze współczesnymi trendami. Tu mieści się słynna ul. Ząbkowska, atrakcyjna kulinarnie Saska Kępa, czy Soho Factory i Muzeum Neonów.