Warszawska mapa defibrylatorów – nowe narzędzie ratujące życie

Stworzono w Warszawie aplikację mapującą lokalizacje automatycznych defibrylatorów zewnętrznych, dostępną w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. W momencie potrzeby, za pomocą aplikacji, można znaleźć najbliższe urządzenie. Na chwilę obecną, na mapie widnieje ponad 370 punktów, ale liczba ta jest stale aktualizowana. Ratusz w stolicy zachęca do zgłaszania nowych lokalizacji urządzeń AED na stronie Warszawa19115.

W ramach akcji “AED Uratuj życie”, miasto Warszawa podjęło próbę upowszechnienia informacji na temat defibrylatorów. Celem jest edukowanie mieszkańców na temat korzystania z AED oraz wspieranie ich w odnajdywaniu najbliższych urządzeń. Nowo powstała mapa automatycznych defibrylatorów zewnętrznych ma okazać się nieocenionym narzędziem w tej misji.

Stacja metra w stolicy posiada 53 defibrylatory, które są umieszczone na peronach, czyli miejscach największego ryzyka nieszczęśliwych incydentów. W ubiegłym roku użyto ich ośmiokrotnie, natomiast w bieżącym roku zanotowano już dwa takie przypadki.

Pierwszym etapem tworzenia mapy AED było uwzględnienie defibrylatorów znajdujących się w urzędach, szkołach, obiektach sportowych, stacjach metra oraz innych miejscach publicznych zarządzanych przez samorządy. Jak poinformował dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Michał Domaradzki, na chwilę obecną mapa zawiera ponad 370 takich lokalizacji.

Zgodnie z danymi, co roku śmierć przez zawał serca poniósł 15 tysięcy osób w Polsce. W Warszawie 32% osób umiera na choroby układu krążenia. To podkreśla wagę posiadania znajomości procedur ratunkowych i umiejętności obsługi defibrylatora – urządzenia bardzo intuicyjnego w obsłudze, które znacznie zwiększa szansę na przeżycie – przypomniał Domaradzki.