Warszawa: Debiut pierwszego w Polsce Queer Muzeum

W stolicy naszego kraju, Warszawie, ma miejsce tworzenie niezwykłego projektu kulturalnego – Queer Muzeum. Jest to pierwsza tego rodzaju instytucja na terenie Polski i piąta na świecie. Wyróżniające się ekspozycje obejmują między innymi akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej, która jako pierwsza osoba transpłciowa objęła stanowisko w polskim parlamencie w roku 2011. Innym eksponatem jest imponująca 12-metrowa flaga tęczowa, wykonana ręcznie w 2006 roku. Otwarcie muzeum ma nastąpić jesienią.

Tęczowe centrum kultury zlokalizowane jest przy ulicy Marszałkowskiej 83. Placówka ta jest trzecia tego rodzaju w Europie i piątą na świecie. Goście odwiedzający nowo powstałe muzeum będą mieli okazję zgłębić historię społeczności LGBTQ+ w Polsce oraz zapoznać się z różnorodnymi dokumentami i eksponatami. Do zbiorów trafiło już kilka unikatowych przedmiotów, w tym:

Maszyna do pisania należąca Tadeusza Olszewskiego, poety, prozaika i aktywisty Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego, oraz rękopis jego dzieła “Zatoki ostów 2”. Akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej, pierwszej osoby transpłciowej wybranej do polskiego parlamentu w 2011 roku. Imponująca 12-metrowa flaga tęczowa, uszyta w 2006 roku przez Michała Pawlęgę, Krzysztofa Kliszczyńskiego oraz wolontariusze Stowarzyszenia Lambda, jako protest przeciwko zakazowi zorganizowania Parady Równości w Warszawie.

Queer Muzeum, poza rozbudowaną działalnością wystawienniczą, ma również spełniać ważną rolę edukacyjną. Jednym z najważniejszych elementów będzie tablica upamiętniająca kłirowe ofiary II Wojny Światowej. Joanna Ostrowska, historyczka, krytyczka filmowa i dramaturżka teatralna, podkreśla: – Obok QueerMuzeum znajdzie się pierwsze takie upamiętnienie, na które myślę, że wszyscy, a na pewno ja sama, czekaliśmy bardzo bardzo długo.