W Warszawie brakuje policjantów?

Coraz więcej komisariatów w Warszawie i miastach ościennych skraca godziny pracy. Statystycznie nie wpływa to na poziom bezpieczeństwa. Ludzie wciąż mogą zgłaszać się na komendy powiatowe. Z kolei policjanci zwracają uwagę na braki kadrowe. Policjanci odchodzą na emeryturę lub rezygnują z pracy, a na ich miejsce przybywa niewielu nowych.

Coraz mniej osób interesuje się pracą w policji

Każdego roku z policji odchodzi około 1000 pracowników. Wielu policjantów odchodzi na emeryturę, co ma miejsce także w tym roku. Niestety, w odróżnieniu od poprzednich lat, obecnie coraz mniej osób interesuje się pracą w policji. Policjanci wskazują, że powodem licznych wakatów są niskie zarobki i wysoka odpowiedzialność. W związku z tym brakuje zastępstwa dla funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę. To nie jedyny zawód, w którym zaczyna brakować pracowników. Młode pokolenie ma nieco inne oczekiwania, a na konkretne wymagania zarobkowe wpływa inflacja.

Nieczynne komisariaty mogą obniżyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Komendanci zapewniają jednak, że realnie zagrożenie nie jest większe niż dotychczas.