Co się stało z Zamkiem Królewskim?
Zamek Królewski to jeden z najcenniejszych zabytków stolicy. Początkowo barokowo-klasycystyczny obiekt pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich. Następnie w wieku XVI stał się siedzibą władz I Rzeczypospolitej: króla, Izby Poselskiej oraz Senatu. Burzliwe dzieje narodu polskiego odcisnęły wyraźne piętno na tej niezwykłej budowli. Wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie zamek latami tracił swój blask. Po upadku powstania listopadowego przejęty przez władze rosyjskie przeznaczony został do celów administracyjnych. W następnych latach natomiast doszczętnie zniszczony w wyniku działań wojsk niemieckich podczas II wojny światowej.
W 1965 roku pozostałości po niegdysiejszej imponującej budowli wpisano do rejestru zabytków. Prace rekonstrukcyjne przeprowadzono w latach 1971-1984 pod kierunkiem Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Pełniący obecnie rolę muzeum Zamek Królewski w Warszawie od roku 1980 figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w roku 1994, wraz z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim, uznany został za pomnik historii.
Co nas czeka podczas świętowania?
Piknik Jubileuszowy z okazji 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego to doskonała okazja na kreatywne i niecodzienne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Bogaty program artystyczny obejmować będzie koncerty, pokazy fechtunku, spektakle oraz warsztaty radiowe. Zbliżający się piknik to także możliwość bezpłatnego zapoznania się z zamkową wystawy. To też jedyna okazja na przyjrzenie się majestatycznej budowli z innej perspektywy, podczas zaplanowanego z tej okazji przelotu balonem.