Trener personalny Mokotów radzi jakie ćwiczenia na płaski brzuch.

Płaski brzuch to cel wielu osób, które rozpoczynają regularne treningi. Marzenia o „kaloryferze” wymagają na pewno systematyczności i zaangażowania. Jakie ćwiczenia na płaski brzuch będą najskuteczniejsze? Sprawdzamy.

Tak zwana otyłość brzuszna jest bolączką wielu, dotyczy po równo kobiet i mężczyzn. Borykają się z nią osoby w różnym wieku, prowadzące różny styl życia i mające różne cele treningowe. Choć nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu może mieć różne przyczyny (począwszy od braku ruchu, niewłaściwej diety, nadmiaru alkoholu, wzdęć, przez przebytą ciążę u kobiet, stres, aż po zaburzoną równowagę hormonalną), to ćwiczenia, aby zrzucić brzuch, są uniwersalne i sprawdzą się w każdym przypadku.

Jakie ćwiczenia, aby zrzucić brzuch będą najskuteczniejsze?

Skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch to dość długa lista. Trener personalny Mokotów – Rafał Kiszło sprawdza najpopularniejsze.

  • Jednym z popularnych ćwiczeń na zrzucenie brzucha są brzuszki. Trener personalny Mokotów tłumaczy: – Brzuszki polegają na skłonach tułowia. W zależności od celów i bazowej kondycji mogą być wykonywane w różnych wariantach, na przykład z pozycji leżącej na podłodze lub z ławeczki. Ćwiczący ugina nogi pod kątem 70-90°, stopy można przytrzymać pod czymś, co ułatwi utrzymanie ich na podłożu, to jednak porada tylko dla początkujących, na dłuższą metę przytrzymywanie stóp osłabia efektywność ćwiczenia. Zadanie polega na podniesieniu tułowia, skłonie do kolan i powrocie do pozycji początkowej – wyjaśnia trener personalny. – Brzuszki skutecznie budują silne mięśnie brzucha i pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej z tego obszaru ciała.
  • Drugie efektywne ćwiczenie, aby zrzucić brzuch to rowerek. – Rowerek to jedno z ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Doskonale kształtuje wszystkie partie mięśniowe brzucha, zarówno proste, jak i skośne – tłumaczy trener personalny Mokotów. – Ćwiczenie polega na uniesieniu górnej części pleców z rękoma trzymanymi po bokach głowy i unoszeniu zginanych kolan, tak aby łokcie dotykały ich na przemian, utrzymując niezaangażowany łokieć na ziemi.
  • Budowę mięśni brzucha przyspiesza także deska – czyli plank. – Aby zrzucić brzuch, można wykonywać również deskę – czyli tak zwany plank – mówi trener personalny Mokotów.To izometryczne  ćwiczenie, które świetnie angażuje wszystkie grupy mięśni brzucha, aktywując równocześnie plecy, nogi czy ramiona – wyjaśnia trener personalny. – Istnieje wiele wariantów deski, ale w dużym uproszczeniu i wersji podstawowej polega ona  na utrzymaniu ciężaru ciała na palcach stóp i zgiętych przedramionach. Można również wykonywać plank w wersji bocznej czy wysokiej.
  • Kolejne efektywne ćwiczenie na budowę muskulatury brzucha to scyzoryki. Trener personalny Mokotów wyjaśnia: – Scyzoryki angażują bardzo duże grupy mięśni głębokich brzucha, dzięki temu to bardzo skuteczne ćwiczenie, aby zgubić brzuch. Kładziemy się na plecach, ręce wyciągamy za głowę, nogi prostujemy. Następnie złączone nogi oraz ręce unosimy równocześnie, dotykając palcami dłoni palców stóp i łącząc klatkę piersiową z kolanami. I to ćwiczenie jednak można wykonywać w wielu zróżnicowanych wariantach – wyjaśnia trener.
  • Jeszcze jedno popularne ćwiczenie, aby zrzucić brzuch to skręty tułowia. Skręty tułowia wykonywane mogą być w wielu różnych wersjach. W pozycji leżącej, półleżącej, siadzie czy pozycji stojącej, z dodatkowym obciążeniem lub bez – opowiada trener personalny Mokotów. – Ćwiczenie angażuje mięśnie brzucha, ale także mięśnie kręgosłupa czy biodra. Kobiety lubią skręty tułowia za pięknie zarysowaną talię, która pojawia się przy regularnych ćwiczeniach.

Wymienione propozycje oczywiście nie wyczerpują dostępnych możliwości. Trening brzucha można rozszerzyć o wiele innych ćwiczeń, które przynoszą bardzo dobre rezultaty w zrzucaniu „oponki”. Istotne jednak, aby ćwiczenia na brzuch wykonywać świadomie i prawidłowo. W przeciwnym wypadku mogą bowiem grozić kontuzjami, a w najlepszym przypadku brakiem efektów, a więc zniechęceniem oraz frustracją.

Jeśli nie jesteś pewien, jak powinien wyglądać plan treningowy, aby zrzucić brzuch, zapytaj specjalistę – Trener personalny Mokotów – Rafał Kiszło, Adres: ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1, Telefon: 608 472 294 ułoży twój plan treningów tak, aby był dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Wówczas zyskasz pewność, że jest bezpieczny, a brzuch zrzucisz skutecznie i szybko.