Strefa czystego transportu w Warszawie. Zmiany już niedługo!

W połowie przyszłego roku stare auta nie będą mogły wjeżdżać do centrum Warszawy. Początkowo ograniczenie będzie dotyczyło bardzo starych aut, ale z czasem limity będą coraz surowsze. Celem ograniczeń jest zmniejszenie emisji spalin i poprawa jakości powietrza w centrum miasta.

Miasto zaprasza mieszkańców do dyskusji

Plan wprowadzenia strefy czystego powietrza w Warszawie pojawił się już w zeszłym roku. Teraz pomysł nabiera realnych kształtów. Wiadomo już, że ograniczenia wejdą w życie w lipcu 2024 roku i wstępnie potrwają do roku 2032. Dokładnie nie wiadomo, jak duży będzie obszar z ograniczeniami. Oprócz centrum zaproponowano także fragmenty Śródmieścia, Woli, Ochoty, Pragi i Saskiej Kępy. Miasto zaprasza mieszkańców do dyskusji nad projektem.

Do strefy czystego powietrza nie wjadą samochody benzynowe mające ponad 27 lat. Auta napędzane dieslem nie mogą mieć więcej niż 18 lat. To pojazdy, które nie spełniają europejskich norm emisji spalin. W przyszłości normy będą coraz surowsze, ale zmiany będą wprowadzane stopniowo. W ten sposób Warszawa chce zawalczyć o czystsze powietrze i zadbać o zdrowie mieszkańców.