Robotyczny pies Spot – nowa atrakcja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Z dniem 21 marca, miejsce takie jak warszawskie Centrum Nauki Kopernik, zasiliło swoje zbiory o kolejną interesującą ekspozycję. Podczas uroczystego wydarzenia, zaprezentowano nowy nabytek placówki – robota psa o imieniu Spot. Wytwórcą tego urządzenia jest renomowana firma Boston Dynamics, mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Robot Spot charakteryzuje się autonomią oraz kierowaniem ruchem za pomocą sztucznej inteligencji.

Sama konstrukcja robota jest dość nietypowa – jego karoseria posiada dwa kolory: żółty i czarny. Ważąc jedynie 32 kilogramy i mierząc 70 centymetrów wysokości w najwyższym punkcie, robot przypomina małego psa. Spot jest wyposażony w system unikania przeszkód, umiejętność poruszania się po schodach oraz przyjmuje charakterystyczną dla psów pozycję “waruj”, gdy nie jest aktywny. Co ciekawe, ruchy robota są na tyle realistyczne, że wiele osób myli go z prawdziwym psem, próbując go nawet przywołać czy pogłaskać.

Spot szybko stał się punktem zainteresowania dla wielu osób – zarówno młodych jak i starszych osób odwiedzających Centrum. Jednym z takich gości, na którym robotyczny pies zrobił ogromne wrażenie, był Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Na oficjalnej prezentacji urządzenia, miał on nawet okazję wybrać się na krótki spacer w towarzystwie robota.