Przygotuj się na zimę – ocieplanie budynków to sposób na niższe rachunki

Ocieplenie domu jest podstawą. Odpowiednia temperatura w domu wiąże się nie tylko z komfortem, ale również z ważnymi czynnikami ekonomicznymi i ekologicznymi. W uwagi na wzrost cen ogrzewania, warto rozważyć ocieplenie lub docieplenie budynku.

Ocieplanie budynku – dlaczego jest tak istotne? 

Bardzo ważne jest profesjonalne ocieplenie budynku z wykorzystaniem odpowiednich materiałów, gdyż odpowiednia izolacja zapewnia ciepło w domu zimą i przyjemny chłód latem. Przy obserwowanym wzroście cen surowców energetycznych bardzo ważne staje się kontrolowanie ilości zużycia energii. W każdym gospodarstwie domowym można wpłynąć na koszty związane z ogrzewaniem poprzez lepszą izolację. Dzięki temu de facto więcej pieniędzy zostaje w naszej kieszeni. 

Ocieplenie budynku mieszkalnego jest także bardzo ważne w kontekście czynników środowiskowych. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej pozytywnie wpływa na klimat i jest konieczne z uwagi na obserwowane zmiany klimatyczne. Aby zatrzymać ich pogłębianie się, kluczowe jest ograniczenie niepotrzebnego zużycia energii. Może pomóc w tym profesjonalnie wykonane ocieplenie. Wówczas ciepło jest zatrzymane w domu, co sprawia, że potrzebujemy mniej energii na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych. 

Wysokie ceny za ogrzewanie – czym jest termoizolacja? 

Termoizolacja to inaczej ocieplenie budynku. Warstwa ociepleniowa wchodząca w skład całego systemu pozwala na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem. Jednak termoizolacja to nie tylko utrzymywanie wysokiej temperatury zimą. Warstwa termiczna sprawdza się także podczas letnich miesięcy. W upalne dni najbardziej nagrzewa się dach. Poprzez wielogodzinne oddziaływanie promieni słonecznych przenosi ciepło do wewnątrz budynku, a tym samym następuje wzrost temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Wieczorem, nawet jeśli temperatura na zewnątrz ulegnie obniżeniu, w domu wciąż jest gorąco. 

Zimą natomiast ciepło emitowane jest w drugim kierunku, a więc z domu. Ciepło pochłaniane jest przez ściany i dach, co powoduje wyziębianie się pomieszczeń. Oczywiście im niższa temperatura na zewnątrz, tym szybciej budynek ulega wyziębieniu. Warstwa izolacyjna pozwala wówczas na zatrzymanie ciepła, a tym samym utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz domu. 

Jeśli chodzi o izolację ścian dwu lub trójwarstwowych, zazwyczaj wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Standardowa warstwa materiału gwarantującego termoizolację wynosi 15 cm, jednak eksperci twierdzą, że lepszy efekt w kontekście mroźnych zim da warstwa nawet 20 cm. Dobry materiał izolacyjny pozwala na utrzymanie ciepła w domu podczas chłodnych miesięcy. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu w domu jest przytulnie, a koszty ogrzewania spadają. 

Docieplenia budynków – kiedy warto je wykonać? 

Na docieplenie budynków decydują się zazwyczaj osoby, które nie są zadowolone z termoizolacji we własnym domu. Cieńsza warstwa może wydawać się niewystarczająca, dlatego konieczne będzie dołożenie kolejnej. Warto pamiętać jednak o obowiązujących przepisach, według których konieczne jest zgłoszenie chęci docieplenia budynku i uzyskanie pozwolenia, jeśli jego wysokość przekracza 25 m. 

Ocieplenie budynku wiąże się nie tylko z komfortem termicznym. Przede wszystkim pozwala na płacenie mniejszych rachunków za ogrzewanie. To również bardzo ważne zadanie w kontekście pogłębiających się zmian klimatycznych. Warto rozważyć docieplenie budynku, jeśli system działa niepoprawnie i konieczne jest przeznaczanie znacznych nakładów z domowego budżetu na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych.