Przeprowadzka Muzeum Wojska Polskiego do Cytadeli po Niemal 50 latach

Po blisko połowie stulecia, planowana przez długi czas relokacja Muzeum Wojska Polskiego z Alei Jerozolimskich na teren Cytadeli staje się faktem. Prace nad nowym, imponującym budynkiem muzealnym są w końcowej fazie realizacji. Wewnątrz tego doskonałego obiektu znajdzie miejsce ekspozycja przedstawiająca ewolucję polskiego oręża począwszy od X wieku.

Wśród przestrzeni wystawienniczych zaplanowano również salę dedykowaną broni pochodzącej z terenów Bliskiego Wschodu. Plan położenia nowego budynku muzealnego przewiduje przyszłe powiększenie terenu o kolejny obiekt, który ma stanowić jego uzupełnienie. Jednym z elementów, które znajdą się w jego wnętrzu, ma być rozległa strzelnica.

Historia siedziby Muzeum Wojska Polskiego jest długa i skomplikowana. Od 30-tych lat XX wieku mieściło się ono przy Alejach Jerozolimskich, w sąsiedztwie Muzeum Narodowego. To lokum miało jednak charakter przejściowy. Od lat 70-tych podejmowane były próby przeniesienia muzeum do bardziej odpowiedniego miejsca. Pierwotnym celem tych działań była Cytadela – forteca wybudowana po klęsce powstania listopadowego.