W trakcie gospodarczego wydarzenia o nazwie PAIH Forum Biznesu, które miało miejsce w Warszawie w 2023 roku, swoją najnowszą realizację przedstawił Last Energy, amerykańska firma zajmująca się tworzeniem mikroelektrowni jądrowych. Był to prototyp tzw. wyspy jądrowej, który miał 14 metrów. Wyjątkowość tego urządzenia mogli zobaczyć wszyscy przechodnie, ponieważ zostało ono umieszczone niedaleko PGE Narodowego, a jego prezentacja odbyła się 4 i 5 października. Co ciekawe, ten pierwszy moduł reaktora jądrowego został stworzony w Polsce przy współpracy z katowicką firmą Energoinstal SA. Jest to część większej technologii, która ma szansę na komercyjne wykorzystanie w naszym kraju w bliskiej przyszłości.
Last Energy, deweloper mikroelektrowni jądrowych z Waszyngtonu, zdecydował się na produkcję swojego pierwszego prototypu wyspy jądrowej właśnie na terenie Polski. Przeprowadzona przed stadionem PGE Narodowy demonstracja tej nowatorskiej technologii jądrowej przyciągnęła uwagę licznych obserwatorów 4 i 5 października.
Prezentowany projekt był częścią modułowego systemu elektrowni, który ma potencjał dostarczania bezpiecznej, stabilnej i zeroemisyjnej energii w ciągu następnych kilku lat. Współpraca Last Energy z firmami energetycznymi, partnerami z branży przemysłowej oraz ze specjalnymi strefami ekonomicznymi, przyniosła już pierwsze efekty. Polski oddział Last Energy zawarł umowy sprzedaży energii z ponad 50 jednostkami elektrowni PWR-20 na terenie Europy, w tym z 20 polskimi.