Postępy w trwających pracach konserwatorskich na warszawskim Cmentarzu Żydowskim: odkrycia i renowacje

Na warszawskim Cmentarzu Żydowskim nadal są przeprowadzane intensywne prace konserwatorskie, a Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków niedawno podzielił się ich efektami. W wyniku tych działań odsłonięto szereg interesujących znalezisk historycznych i postępów w renowacji.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków opublikował krótkie podsumowanie prac prowadzonych na terenie Cmentarza Żydowskiego zlokalizowanego przy ulicy Okopowej w Warszawie. W swoim wpisie na Facebooku przedstawił między innymi zdjęcia dwóch odrestaurowanych nagrobków oraz tabliczki reklamowej z napisem “żywe kwiaty w kiosku”. Informacje te świadczą o tym, że działania konserwatorskie stanowią część długofalowego programu rewaloryzacji cmentarnego zespołu artystycznego, obejmującego konserwację wiekowych macew, pielęgnację zieleni oraz prowadzenie badań archeologicznych.

Informacje od Fundacji Dziedzictwa Kulturowego wskazują na to, że niedawne, silne burze doprowadziły do upadku jednego z drzew na cmentarzu, co niestety uszkodziło kilka nagrobków. Wśród nich był macewa Emanuela Stande, która była poddana procesowi konserwacji w roku 2020. Dlatego obecnie trwają prace na usunięciu drzew, które mogą stanowić zagrożenie dla innych nagrobków. Każde takie działanie jest podejmowane zgodnie z wytycznymi Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na koniec warto wspomnieć, że Fundacja Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z Gminą Żydowską w Warszawie prowadzi na terenie nekropolii badania archeologiczne. Podczas tych prac na początku maja natrafili na kolekcję nabojów 7,92×57 Mauser, które zostały wyprodukowane przez dwie znane fabryki – “Norblin” i “Pocisk”. Naboje te datowane są na okres międzywojenny w Polsce, produkowane były od 1932 do 1938 roku.