Podziemny tramwaj pojawi się w Warszawie. Plany na lata 2024-2025

W latach 2024-2025 w Warszawie powstanie podziemna trasa tramwajowa. Półkilometrowy odcinek stanie się częścią trasy prowadzącej od Dworca Zachodniego do Wilanowa. Inwestycja ma ułatwić komunikację mieszkańcom okolicznych rejonów. Umożliwi również wygodne przesiadki do pociągów WKD.

Podziemny tramwaj jak w Krakowie i Poznaniu

Podziemna trasa tramwajowa istnieje już w Krakowie i Poznaniu. Dla Warszawiaków również może okazać się cenną inwestycją. Trasa rozpocznie się pod ziemią na terenie Dworca Zachodniego. Tunel będzie skierowany w stronę ulic: Bitwy Warszawskiej 1920 oraz Szczęśliwickiej, gdzie tramwaj wyjedzie na powierzchnię. Na ulicy Grójeckiej powstanie węzeł rozjazdowy, skąd tramwaje pojadą do Centrum, w kierunku Okęcia lub na pętlę Banacha. Trasa będzie miała 1,6 km długości, a koszt jej budowy wynosi około 250 mln zł.

Inwestycja wiąże się z przebudową wspomnianych wyżej odcinków. Szczególne emocje wzbudza ścieżka rowerowa na Bitwy Warszawskiej 1920, która jest charakterystycznie pofalowana. Rowerzyści boją się również, że ze względu na liczne skrzyżowania okolica nie będzie bezpieczna do jazdy rowerowej.