Podsumowanie konfliktu związanego z demonstracją rolników w Warszawie

Policja podaje informacje o napiętych zdarzeniach, które miały miejsce podczas niedawnego demonstracyjnego zgromadzenia rolników w Warszawie. Manifestacja, która rozpoczęła się w pobliżu budynku Sejmu, szybko przerodziła się w konflikt między protestującymi a służbami porządkowymi. Zgodnie z danymi służbowymi, trzynaścioro policjantów musiało zostać przewiezionych do szpitala, natomiast 26 uczestników protestu zostało zatrzymanych. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak jeden z funkcjonariuszy rzuca niezidentyfikowanym przedmiotem w kierunku tłumu demonstrantów. Policja zapowiada dokładną analizę tego nagrania.

Środowe zgromadzenie rolników w stolicy Polski oficjalnie rozpoczęło się 6 marca o godzinie 11:00, mimo że strajkujący zaczęli zbierać się w centrum miasta już około godziny 9:00. Była to kolejna manifestacja tej grupy zawodowej. Organizatorzy wydarzenia prognozowali liczne uczestnictwo w proteście. Tym razem do rolników przyłączyli się również leśnicy, myśliwi oraz górnicy. Stołeczny ratusz szacuje, że w zgromadzeniu brało udział blisko 30 tysięcy osób.

Lista żądań rolników obejmuje kilka kluczowych punktów. Wśród nich znalazły się postulaty uproszczenia i ograniczenia wymagań wynikających z Zielonego Ładu. Rolnicy domagają się także ograniczenia importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawy ekonomicznej opłacalności produkcji rolnej.