Obywatele Polski oraz większości państw członkowskich Unii Europejskiej mają obowiązek uzyskania wizy do Chińskiej Republiki Ludowej przed wylotem.
Niezależnie od narodowości obywatele wszystkich krajów mają możliwość skorzystania z bezwizowego wjazdu do Chin w ramach tranzytu – do 144 godzin pobytu w specjalnej strefie tranzytowej. Warunkiem jest przylot na jeden z wyznaczonych portów lotniczych obsługujących taki ruch. Lista tych portów dostępna jest na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W Hongkongu i Macau można przebywać bez wizy do 90 dni.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek wizowy?
O wizy do Chin https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-chin/ można starać się za pośrednictwem Chińskiego Centrum Wizowego przy Konsulacie ChRL. W Warszawie Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9–15.
W trybie ekspresowym dokument można uzyskać w ciągu 3 dni roboczych, a w trybie standardowym – 4 dni roboczych. Przez cały proces przeprowadzi cię Serwis Konsularny https://www.serwiskonsularny.pl/.
Rodzaje wiz do Chin – przegląd podstawowych typów
WIZA L często wybierana przez turystów pozwala na pobyt do 30 dni. Wiza jednokrotna ważna jest 3 miesiące od daty wydania, a dwukrotna – 6 miesięcy. Wjazd musi nastąpić przed upływem ważności wizy, a czas pobytu jest określony w dokumencie.
WIZA M przeznaczona jest dla osób podróżujących w celach biznesowo-handlowych. Może być wydana jako jednokrotna (ważna 3 miesiące), dwukrotna (6 miesięcy) lub wielokrotna (6 miesięcy albo 12 miesięcy). Okres pobytu również ustalany jest indywidualnie.
WIZA F dotyczy wyjazdów służących wymianie naukowej, kulturalnej lub edukacyjnej.
WIZA Q przyznawana jest członkom rodzin obywateli Chin lub obcokrajowców mieszkających w Chinach na stałe. Może mieć formę krótkoterminową (Q2) lub długoterminową (Q1). Do członków rodziny zalicza się m.in. małżonków, dzieci, rodziców, dziadków, wnuków, rodzeństwo, a także teściów.
WIZA S skierowana jest do rodzin cudzoziemców studiujących lub pracujących w Chinach. Również występuje w wersji krótkoterminowej (S2) i długoterminowej (S1), a zakres pokrewieństwa jest taki sam jak w przypadku wizy Q. Może być także wydana w innych celach prywatnych.
Inne rodzaje wiz – praca, nauka, tranzyt
WIZA R wydawana jest osobom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe lub talenty szczególnie potrzebne w Chinach – to tzw. wiza promująca talent.
WIZA Z to dokument niezbędny do legalnego podjęcia pracy na terenie Chin.
WIZA X przeznaczona jest dla studentów i naukowców. Dotyczy studiów oraz badań naukowych trwających 6 miesięcy lub dłużej.
WIZA D to wiza na stały pobyt w Chinach, wydawana wyjątkowo i według indywidualnych kryteriów.
WIZA G obowiązuje w przypadku tranzytu – dotyczy osób przemieszczających się przez Chiny do innego kraju.
WIZA C wystawiana jest członkom załóg lotniczych, marynarzom i ich rodzinom towarzyszącym im podczas podróży.
WIZA J-1 oraz J-2 to wizy dziennikarskie – J-1 dla osób pracujących w Chinach długoterminowo, J-2 dla dziennikarzy udających się tam w ramach krótkich misji lub reportaży.