Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonawcę prac, w ramach których ma nastąpić połączenie ulicy Światowida z ulicą Modlińską. Zainteresowani inwestycją mają czas na złożenie oferty do 21 stycznia 2022 roku. Termin realizacji przewidziano no 546 dni od momentu podpisania umowy przez inwestora i wykonawcę.
ZTM chce przedłużenia ulicy Światowida
W ramach prac, których podejmie się zwycięzca ogłoszonego przez ZTM przetargu, przewidziano szereg nowych inwestycji. Poza stworzeniem dojazdu ulicą Światowida do ulicy Modlińskiej zaplanowano skrzyżowanie obu ulic. Drogowcy mają wybudować także chodniki i nową drogę rowerową.
Na przebudowywanym odcinku pojawią się przystanki autobusowe w dla kursów realizowanych w kierunku Żerania i z powrotem, a nowy fragment trasy ma sąsiadować z pętlą tramwajową, łączącą Tarchomin i Winnice z linią metra.
Nowa jezdnia, nowe przejścia dla pieszych
Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, na przedłużeniu ulicy Światowida w kierunku Modlińskiej mają obowiązywać dwa pasy ruchu. Do ich rozszerzenia do trzech dojdzie przed zaplanowanym skrzyżowaniem obu ulic. Wówczas z dwóch pasów skręcimy w prawo w stronę ulicy Jagiellońskiej, a z jednego udamy się w przeciwnym kierunku, czyli ku granicom miasta. Ruch w stronę przeciwną odbywać się będzie dwoma pasami.
Budowa nowego przejazdu to oczywiście konieczność wyznaczenia bezpiecznych przejść dla pieszych. Plany ZTM uwzględniają również tych, którzy poruszają się tą trasą na rowerach. Nowo powstała ścieżka rowerowa ma zostać połączona z tą obecnie funkcjonującą. Sygnalizacja świetlna ma stanąć na skrzyżowaniu dwóch połączonych ze sobą ulic.
Nowa inwestycja to nie tylko asfalt
Jak zapewniają przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego inwestycja w obrębie ulic Światowida i Modlińskiej to nie tylko kolejna porcja asfaltu. Zgodnie z proekologiczną polityką miasta, o której wspominaliśmy wielokrotnie w naszych artykułach, nowy odcinek ulicy Światowida zostanie otoczony zielenią drzew i krzewów odpornych na trudne warunku miejskie. Pojawią się tu takie gatunki jak śnieguliczka, klony, pięciornik oraz tawuła japońska.