Okap to przydatne urządzenie, które oczyszcza powietrze z zapachów i pary wodnej powstającej podczas gotowania – z tego powodu powinien znaleźć się w każdej kuchni. Pojawia się jednak pytanie – jaki wybrać? Rynek oferuje wiele rozwiązań, takich jak okap wiszący, blatowy, podszafkowy czy kominowy. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które mogą lepiej bądź gorzej odpowiadać Twoim potrzebom i stylowi kuchni. Zapoznaj się z naszymi poradami na ten temat.
Okap wyspowy
Jak sama nazwa sugeruje, jest to okap przeznaczony do zawieszenia nad wyspą kuchenną, na której znajduje się płyta grzewcza. W tym miejscu doskonale spełnia on swoją funkcję, a jednocześnie dzięki wiszącej konstrukcji nie stanowi przeszkody dla swobodnego poruszania się po kuchni. Jest stosunkowo łatwy do zamontowania i dostępny w wielu kształtach i kolorach, dlatego z powodzeniem można go wkomponować w różne style aranżacyjne. Przykładowo okap wyspowy czarny będzie idealnym wyborem do kuchni urządzonych w stylu loftowym albo industrialnym. Poza tym tego typu okap wiszący, niezależnie od kolorystyki, może stanowić atrakcyjny element dekoracyjny, zwłaszcza w kuchniach o otwartym planie.
Okap kominowy
Tym, co charakteryzuje okapy kominowe, jest wysoka efektywność w usuwaniu zapachów i oparów. Wynika to z tego, że odprowadzają one powietrze bezpośrednio na zewnątrz, bo są podłączone do wyciągu wentylacyjnego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że takie rozwiązanie nie zawsze dobrze się sprawdza w mniejszych kuchniach. Miejscem montażu w ich przypadku jest bowiem ściana tuż nad kuchenką, a z racji wydłużonej konstrukcji zajmują one dość dużo miejsca, zwykle wykluczając możliwość zamontowania w tym miejscu szafki. Wadą tego rozwiązania są także dość wysokie koszty instalacji. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nowoczesny okap kominowy 60 cm czy 90 cm zwykle prezentuje się elegancko i dobrze dobrany, może istotnie podnieść estetykę aranżacji.
Okap podszafkowy
Okap podszafkowy to pewnego rodzaju alternatywa dla modeli kominowych. W tym przypadku nie musisz wygospodarowywać na niego osobnego miejsca i rezygnować z dodatkowej szafki kuchennej – możesz zamontować go pod szafką. To nie tylko kwestia oszczędności miejsca, ale i estetyki, bo takie umiejscowienie czyni go praktycznie niewidocznym i niezaburzającym stylistyki kuchni. Zaletą jest także stosunkowo łatwa instalacja.
Nie zapewni on jednak takiej samej wydajności jak okap kominowy 60 cm lub 90 cm, dlatego nie jest odpowiedni do dużych kuchni lub dla osób, które dużo gotują. Warto też wziąć pod uwagę to, że chociaż tego rodzaju urządzenia są montowane pod szafkami, mogą one w pewnym stopniu ograniczać dostęp do przestrzeni roboczej nad kuchenką. Wszystko zależy jednak od budowy danego modelu.
Okap w blacie
Tradycyjny okap wiszący może nieco przytłaczać pomieszczenie, zwłaszcza jeśli ma ono niewielki metraż. Do takich kuchni lepszym wyborem może się okazać okap blatowy. Jest to rozwiązanie, które nie zajmuje miejsca na ścianie ani na suficie, a do tego jest niemal niewidoczne, bo ukryte w blacie – najczęściej pomiędzy ścianą a płytą. W razie potrzeby taki okap możesz z łatwością wysunąć, ale może też na stałe pozostać wysunięty i znajdować się na pewnej wysokości nad blatem.
Okap wysuwany, mimo swoich kompaktowych wymiarów, cechuje się dużą efektywnością. Dzięki temu, że pochłania zapachy i parę wodną bezpośrednio z poziomu blatu, może być nawet bardziej skuteczny niż wcześniej zaprezentowane urządzenia. Dużą zaletą jest także cichsza praca. Okap w blacie ma jednak tę wadę, że jego instalacja może wymagać pewnych modyfikacji szafek kuchennych. Dodatkowo cena takiego urządzenia zwykle jest wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli.
Jak widać, wybór okapu do kuchni może nie być prostym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość kuchni i częstotliwość gotowania, ale i kwestie estetyczne oraz indywidualne preferencje.