Odkrycia archeologiczne na terenie historycznego Pałacu Brühla

Na miejscu, gdzie niegdyś górował Pałac Brühla, obecnie trwają badania archeologiczne. Ten monumentalny budynek został zniszczony pod koniec drugiej wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, jako reakcja na upadek powstania warszawskiego. Mimo że prace archeologiczne są prowadzone na tym terenie od nieco ponad tygodnia, badacze mają już na swoim koncie szereg fascynujących odkryć. Odnaleziono tutaj między innymi kryształowy kałamarz, resztki amunicji, fragment balustrady czy tajemniczy tunel prowadzący w stronę ulicy Wierzbowej. Nie mniej intrygujące są również odkrycia takie jak kamień z wyrytym imieniem i nazwiskiem niewiadomego człowieka oraz łazienka datowana na okres dwudziestolecia międzywojennego.

Badania archeologiczne na terenie dawnego pałacu Brühla rozpoczęły się miesiąc temu i obecnie wchodzą w kolejną fazę. Przed rozpoczęciem prac teren został dokładnie sprawdzony przez saperów, a następnie przeprowadzono nieinwazyjne badania geofizyczne. Teraz, zadanie przeszukania tego obszaru spoczywa na barkach archeologów.

Przed naukowcami stoi duże wyzwanie – do przebadania pozostaje ponad 4 tysiące metrów kwadratowych terenu. Pod warstwą trawy kryją się bowiem relikty budynku, który pełnił funkcję siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w czasach dwudziestolecia międzywojennego.