Uniwersytecki Ogród Botaniczny to skarbnica wielu wyjątkowych gatunków roślin. Wśród nich znajdują się egotyczne okazy, których hodowla wymaga specjalistycznej wiedzy i fachowego podejścia. Jednym z nich jest właśnie dziwidło riviera, które wywołało niemałe poruszenie.
Nie często, ale efektownie
Nie każdy ma szczęście oglądać kwiatostan rośliny, jaką jest dziwidło. W Polsce po raz pierwszy miało to miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy Ogród Botaniczny udostępnił nawet transmisję z wydarzenia, by jak największa liczba osób mogła obserwować to niezwykłe zjawisko. Wówczas było to dziwidło olbrzymie. 05 stycznia natomiast w szklarni tropikalnej uniwersytetu otworzyło się dla obserwatorów dziwidło riviera.
Wszyscy na to czekali
O tym, że dziwidło zakwitnie w Ogrodzie uniwersytetu, informowano już dwa dni temu. Naukowcy bacznie obserwowali zachowanie rośliny i oczekiwali na to, co się wydarzy. Zdjęcia z przygotowań rośliny, które wówczas wykonano, pojawiły się na stronie Ogrodu w środę w godzinach porannych. Jak się okazało, dziwidło rozkwitło dosłownie chwilę po udostępnieniu tej informacji w mediach społecznościowych.
Na cele naukowe
O tym, co stało się później z botaniczną gwiazdą stycznia 2022, Uniwersytet Warszawski poinformował również na swoim profilu na portalu Facebook. Dziwidło kwitnie niezwykle krótko. W związu z tym faktem chwilę po pełnym rozwinięciu kwiatostan został obcięty, a jego pyłek zabezpieczony przez naukowców z ośrodka badawczego. Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli tego niezwykłego okazu, udostępniono zdjęcia. Ogród Botaniczny zaprasza również na wystawę rysunków botanicznych, których autorka jest Iza Wolska.
Tych, których interesują tropikalne okazy, zapraszamy do innych ośrodków botanicznych.