Na ulicach Warszawy kursuje teraz nowa, bezpłatna linia autobusowa – MPP – Mobilny Punkt Poradnictwa

Od kilku dni na ulicach Warszawy spotkać można niespotykany wcześniej środek transportu. Linia autobusowa oznaczona jako MPP przyjmuje na swój pokład osoby w kryzysie bezdomności. Podczas wspólnej jazdy pasażerowie mogą otrzymać nie tylko gorącą herbatę, ale i ciepłe słowo.

Linia autobusowa od miasta dla obywateli

Mobilny Punkt Pomocy to inicjatywa władz miejskich, której celem jest aktywne niesienie pomocy osobom znajdującym się w kryzysie bezdomności. Nietrudno zgadnąć, jak kłopotliwe mogą być dla takich osób próby szukania pomocy. Nawet przy najszczerszych chęciach na podjęcie starań w kierunku zmiany swego losu, zimno i głód są w bardzo skutecznymi demotywatorami.

Nie tylko kanapką pomaga człowiek

Kursujący na terenie stolicy autobus MPP to nie tylko środek lokomocji, w którym głodny może się posilić a spragniony ogrzać. Wraz z pasażerami autobusem podróżują specjaliści z różnych organizacji pozarządowych. Oferują wszystkim rozmowę, pomoc w załatwieniu urzędowych spraw i wsparcie.

Obecni na pokładzie Mobilnego Punktu Pomocy streeworkerzy, tych, którzy już się posilili i rozgrzali się ciepłym napojem, mają za zadanie zachęcić każdego, kto odbywać będzie z nimi podróż, do wprowadzenia życiowych zmian. Specjaliści pomogą wszystkim chętnym w wypełnieniu dokumentów. Możliwe jest też wykonanie bezpłatnego zdjęcia do dowodu osobistego.

Gdzie można spotkać pomocny autobus?

Autobus linii MPP będzie kursował każdego dnia, między godziną 08.00 a 19.00. Trasa przejazdu została dokładnie przemyślana. Przystanki MPP zlokalizowane są w pobliżu ośrodków takich jak łaźnie, jadłodajnie, noclegownie. Szukający schronienia i pomocy mogą bezpiecznie dotrzeć tam, gdzie czeka na nich pomoc. Trasę od Dworca Wschodniego aż po ulicę Kapitulną autobus będzie pokonywał codziennie przez najbliższe pół roku.

Także inne miasta w Polsce podjęły działania, mające na celu wsparcie i pomoc osobom borykającym się z ciężką życiową sytuacją. Wśród tych ośrodków znajdziemy między innymi Łódź.