Muzeum Narodowe czeka rozbudowa – ruszył konkurs na projekt rewitalizacji gmachu warszawskiej instytucji

Po latach dyskusji zapadła decyzja. Muzeum Narodowe w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło konkurs na rozbudowę siedziby przy Alejach Jerozolimskich.

Więcej przestrzeni dla skarbów historii

W tym roku mija 160 lat, od kiedy Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło swoją działalność. Jednak nie tylko tegoroczny jubileusz jest powodem do radości. Od dziesięcioleci gmach czekał na zyskanie większej przestrzeni. Teraz, dzięki decyzji władz muzeum, działających w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, będzie to możliwe.

Do tej pory nie było zbyt wielu możliwości na rozbudowę obiektu. Jednym z powodów było zajmujące sąsiadujące z Muzeum Narodowym budynki Muzeum Wojska Polskiego. Na szczęście dla jubilata historyczne zbiory militariów zostaną ulokowane w nowej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej na Żoliborzu. W efekcie zwolnione budynki znajdą się pod opieką władz Muzeum Narodowego.

Początek prac modernizacyjnych

O planowanych pracach na terenie muzeum mówił dyrektor instytucji, Łukasz Gaweł. Zapowiedział on powstanie nowego pawilonu, zlokalizowanego w pobliżu Parku na Książęcem. W obiekcie mieścić się będzie Centrum Konserwatorsko-Magazynowe. Jak podkreślił, będzie to pierwszy etap wielkiego projektu modernizacji historycznego kompleksu.

Według założeń nowy pawilon ma zajmować powierzchnię blisko sześciu tysięcy metrów kwadratowych, na której prowadzone będą prace konserwatorskie oraz digitalizacyjne. Część pomieszczeń będzie pełniło funkcje magazynowe. Przewiduje się również salę wystawienniczą oraz specjalne pokoje, w których naukowcy będą mogli prowadzić badania nad muzealnymi zbiorami.

Kolekcja rozrastała się przez lata

Gmach Muzeum Narodowego przy Alejach Jerozolimskich 3 zaprojektował w roku 1926 Tadeusz Tołwiński. Jego budowa trwała ponad  dziesięć lat, a otwarcie placówki nastąpiło w roku 1938. Wówczas zbiory muzealne obejmowały około 100 tysięcy dzieł sztuki. Dziś jest to liczba ośmiokrotnie większa. Zgromadzona kolekcja to ponad 830 tysięcy eksponatów. Nietrudno więc zrozumieć, jak bardzo potrzebne jest pozyskanie nowych przestrzeni, w których możliwe będzie odpowiednie przechowywanie i prezentowanie muzealnej ekspozycji.

Do tej pory rozbudowę Muzeum Narodowego w Warszawie przeprowadzono tylko raz w latach 1968-1972, kiedy to odbudowano niewielki ryzalit. Teraz, dzięki ubiegłorocznej decyzji ministra kultury Piotra Glińskiego, placówkę czekają zdecydowanie większe zmiany.

Zainteresowanych historycznymi eksponatami zapraszamy do zapoznania się ze zbiorami także innych placówek muzealnych.