Przyjrzyjmy się dziś okularom korekcyjnym – jakie funkcjonalności możemy wśród nich znaleźć? To bardzo ważne, by oprawki zapewniały Ci wygodę w każdej sytuacji. Zobacz jakie detale mogą być kluczowe.
Ładne okulary korekcyjne
Okulary korekcyjne w różnych stylach i fasonach zapełniają półki salonów optycznych. Wybór nie jest łatwy, a od licznych modeli trudno oderwać wzrok, bo mają w sobie tyle uroku. Aby ułatwić sobie to zadanie warto zapoznać się z garścią sprawdzonych zasad. Okulary korekcyjne należy dobierać przy uwzględnieniu kształtu twarzy. Dlatego w pierwszym kroku popatrz w lustro, a dla pewności zapytaj kogoś bliskiego o opinię.
Drugim krokiem będzie zorientowanie się w dostępnych fasonach okularów. Wbrew pozorom nie jest tego tak wiele. Mamy kilka podstawowych kształtów oprawek:
– owalne
– prostokątne
– kocie
– okrągłe
– aviatory
– geometryczne
Każde z nich mogą być wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych o większej masywności. Wśród kolekcji modnych oprawek wyróżniają się także te najbardziej subtelne:
– patentki – modele, które nie mają opraw wokół soczewek okularowych. Szkła są połączone mostkiem, a delikatne zauszniki pozostają mało widoczne;
– żyłki – mają widoczną tylko górną linię oprawek. Łagodnie podkreślają walory urody.
Oprawki a kształt twarz – praktyczne wskazówki
Aby nie tracić czasu i energii na przymierzanie kolejnych losowych egzemplarzy, spróbuj skupić się na zawężonych kryteriach wyboru:
>> Oprawki dla twarzy kwadratowej – w złagodzeniu ostrych rysów, pomogą Ci okulary owalne i okrągłe. Ciekawy efekt uzyskasz także dzięki kocim okularom o zaokrąglonej dolnej krawędzi.
>> Oprawki dla twarzy trójkątnej – charakteryzująca się szerokim czołem twarz, często porównywana jest do kształtu serca. Rekomendowane są oprawki jak najmniej widoczne (polecamy patentki lub żyłki) lub aviatory, ze względu na szerszą dolna linię opraw, które idealnie harmonizują rysy.
>> Oprawki dla twarzy okrągłej – styliści zwracają uwagę, że korzystny będzie tu efekt wyszczuplenia. Sięgnij po oprawki prostokątne lub kwadratowe. Wyrazista linia opraw dobrze się sprawdza także w towarzystwie fasonów geometrycznych.
>> Oprawki dla twarzy podłużnej – równowagę dla prostokątnego kształtu buzi osiągniemy dzięki oprawkom dużym. To mogą być aviatory, okrągłe i owalne oprawki oversizowe.
>> Oprawki dla twarzy owalnej – to kształt, który sprawia najmniej problemów. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że każdy fason będzie się tutaj znakomicie prezentował. Możesz się skoncentrować na kolorach lub innych detalach.
Dobór koloru opraw daje dużą swobodę. Można śmiało powiedzieć, że do naszej dyspozycji są wszystkie kolory tęczy! Ogromnym zainteresowaniem cieszą się obecnie transparentne oprawki. Ale nie zawsze chodzi o modele bezbarwne, bowiem w kolekcjach wiele jest egzemplarzy półprzezroczystych, o lekkim zabarwieniu.
Funkcjonalne okulary z nakładką przeciwsłoneczną
Każdy, kto nosi na co dzień okulary korekcyjne, zderza się z kłopotem podczas słonecznej pogody. Czy Ty także musisz wybierać między ostrością widzenia a ochroną oczu przed słońcem? Jest na to bardzo praktyczny sposób: okulary korekcyjne z nakładka przeciwsłoneczną. Jeśli chcesz zapewnić sobie pełen komfort bez względu na pogodę – szukaj właśnie takich rozwiązań.
Sprytny trik polega na tym, że jesteś w posiadaniu oprawek, które na co dzień służą Ci podczas pracy, czytania, oglądania filmów i wszelkich innych zajęć. Gdy wychodzisz na zewnątrz – sięgasz po nakładkę przeciwsłoneczną, którą zamocowujesz jednym ruchem ręki. W jednej chwili Twoje okulary korekcyjne zmieniają się w przeciwsłoneczne z funkcją korekcji wady wzroku.
Dzięki temu nie musisz już posiadać większej ilości par okularów. Ta wersja dwa-w-jednym to idealna opcja dla osób aktywnych, prowadzących dynamiczny styl życia. Warto podkreślić, że nakładka przeciwsłoneczna zawiera wysokiej klasy filtr UV, a więc stanowi ochronę dla oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym.