Majestatyczny budynek Narodowego Banku Polskiego w Warszawie jest obecnie poddawany gruntownej modernizacji. Prace budowlane, które są już na daleko posuniętym etapie, zadziwiają swoją skalą. Kilka miesięcy temu zapewniano, że prace będą prowadzone z szacunkiem dla oryginalnej architektury i gabarytów budynku. Niemniej jednak, na dzień dzisiejszy z dawnego Bloku A pozostał jedynie szkielet. Na ten kontrowersyjny fakt zwrócił uwagę Stołeczny Konserwator Zabytków, stwierdzając, że „budynek praktycznie przestał istnieć”. Może to oznaczać, że budynek utraci status zabytku.
W marcu tego roku ruszył proces modernizacji pawilonu „Blok A”, który jest częścią zabytkowego kompleksu budynków Narodowego Banku Polskiego. Za realizację inwestycji odpowiadają firmy Strabag i Ed. Züblin, które połączyły siły w formie konsorcjum. Projekt modernizacji został powierzony biuru TPF. Wykonawca zadeklarował, że w ciągu 42 miesięcy wymieni i zmodernizuje kluczowe elementy konstrukcyjne budynku, dostosowując je do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i pożarowych. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2027 roku, a cała inwestycja ma być gotowa do użytku w połowie tego samego roku.
Propozycja konsorcjum Strabag i Ed. Züblin, oferującego realizację zadania za kwotę ponad 259 milionów złotych, okazała się niezwykle atrakcyjna dla inwestora. Budżet przewidziany na modernizację wynosił bowiem ponad 300 milionów złotych.
Prace miały być jedynie modernizacją, ale rzeczywistość pokazała inny obraz – masowy rozbiórka. Przed rozpoczęciem prac, biuro prasowe NBP podkreślało, że przebudowa obiektu była konieczna ze względu na jego stan techniczny. Zapewniano, że projekt remontu szanuje istniejący gabaryt i architekturę budynku, ograniczając się jedynie do niezbędnych zmian w materiałach budowlanych i wykończeniowych.
– Projekt zachowuje istniejącą bryłę i charakter architektury, wprowadzając zarazem współczesne rozwiązania materiałowe oraz nadając przyziemiu budynku walory lepszego połączenia z przestrzenią miejską – taki komentarz można znaleźć na stronie biura TPF.