Miejsce dla młodzieży i na jej zasadach – Marysin Wawerski oddał młodym lokal we władanie

Wspieranie młodzieży jest istotną rolą starszej części społeczeństwa. Zobowiązane są do tego nie tylko rodziny, ale tez lokalne władze. Z takiego założenia wyszli urzędnicy dzielnicy Wawer, którzy zdecydowali o wydzieleniu przestrzeni z przeznaczeniem na działalność dla młodych. Jak zapewniają, to właśnie do tych młodych ludzi będzie zależało, jak przekazane w ich ręce miejsce będzie się rozwijało.

Lokal pro młodzieżowy na Marysinie Wawerskim

Władze dzielnicy zadecydowały, że przestrzenią, która posłuży młodzieżowym inicjatywom, będzie lokal o powierzchni blisko 70 metrów kwadratowych, mieszczący się na parterze pawilonu przy ulicy Korkowej 119/123 na Osiedlu Marysin Wawerski. Jest on atrakcyjny między innymi ze względu na łatwą dostępność do pomieszczeń z ulicy. Przekazany młodym mieszkańcom lokal obejmuje dwa większe pomieszczenia oraz toaletę i magazynek.

Do samego pawilonu przylega wąski pas zieleni. W sąsiedztwie obiektu znajduje się filia Wawerskiego Centrum Kultury i biblioteka. W pobliżu mieści się również siedziba Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, która czynnie wspomaga dzieci i młodzież wawerskich szkół. Takie sąsiedztwo z pewnością tworzy atmosferę dla kreatywnej i życzliwej współpracy.

Znajdź zajęcie na własnym podwórku

Na temat pomysłu utworzenia miejsca dla młodzieży wypowiadał się burmistrz Wawra Norbert Szczepański. Zaznaczył on, iż rada dzielnicy zdawała sobie sprawę z braku przestrzeni, w której młodsi członkowie społeczności mogliby realizować swoje zainteresowania w pobliżu domu. W tym celu większość z nich regularnie udaje się do Śródmieścia i tam szuka miejsca dla siebie. W wyniku tych spostrzeżeń narodził się pomysł stworzenia miejsca, które nie będzie z góry definiowało, czym należy się w nim zajmować. To właśnie użytkownicy przestrzeni mają nadać jej kierunek rozwoju.

Aby sprawdzić szanse powodzenia projektu urząd we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej przeprowadził konsultacje społeczne. W ich czasie młodzież mogła podzielić się swoimi pomysłami na temat programu obiektu, możliwych kierunków rozwoju i aranżacji. Na podstawie wyników tych wywiadów przeprowadzono remont lokalu przy Korkowej. Teraz pozostało już tylko wstawić zgodne z oczekiwaniami konsultantów meble i pozwolić młodzieży na wzięcie spraw w swoje ręce.