Maciejka, popularna i jedyna tężnia w stolicy, to miejsce, w którym od lat mieszkańcy dzielnicy korzystają z relaksu. Teraz, po gruntownym przeglądzie technicznym, wypełniona świeżą solanką konstrukcja każdego dnia czeka na odwiedzających ją mieszkańców, pragnących skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości.
Dostęp do solanki w ursynowskim parku
Od blisko tygodnia w parku na Ursynowie mieszkańcy mogą cieszyć się działającą tężnią i fontanną. Jak zapowiadają urzędnicy, sezon na Maciejkę ma potrwać do połowy października. Ci, którzy chcą cieszyć się otwartym na nowo obiektem, zapraszamy do parku Jana Pawła II codziennie między godziną 08.30 a 21.30.
Ursynowska tężnia to konstrukcja sosnowa, wypełniona tarniną z modrzewiowym korytem. Za unoszącą się wokół niej zdrową atmosferę odpowiada sprowadzona z Buska-Zdroju solanka. Podczas parowania uwalnia ona do atmosfery różne minerały, które mają zbawienny wpływ na błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Pomagają również w pobudzeniu do pracy układu odpornościowego naszego organizmu.
Korzystając z odwiedzin tężni, należy oczywiście pamiętać o zastosowaniu się do obowiązujących w tym miejscu zasad, które mają znaczenie przede wszystkim dla zdrowia użytkowników obiektu. Jak wskazano w regulaminie, konieczne jest zachowanie minimum jednometrowej odległości od tarniny. Nie należy też przekraczać maksymalnego czasu sesji, który ustalono na 45 minut.
Solanka nie dla każdego
Niestety, nie każdy chętny może korzystać z leczniczych właściwości Maciejki. Zgodnie ze słynnym powiedzeniem to, co jednemu służy, drugiego może przyprawić o nie lada kłopoty. W tym wypadku poważne kłopoty zdrowotne.
Korzystanie z tężni jest zabronione osobom, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami. Wśród nich są te ze stanami zapalnymi i chorobami, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Odwiedziny w tężniach nie są dostępne dla osób z niewydolnością układu krążenia, czy po świeżo przebytym zawale. Nie dopuszcza się osób po przebytej gruźlicy oraz z astmą oskrzelową i chorobami nowotworowymi. Wykluczone jest również korzystanie z sesji solankowych w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na jod, brom czy inne zawarte w solance jony. Wysoka zawartość jodu to oczywiście przeciwskazanie dla osób z nadczynnością tarczycy.
Tym, którzy wizyt w takich miejscach nie muszą sobie odmawiać, polecamy propozycję, którą mają dla odwiedzających położone niedaleko Gorlic Ciężkowice.