Na wizytę u logopedy często decydują się rodzice z dziećmi, którzy dostrzegają u swoich pociech niepokojące sygnały dotyczące kłopotów z prawidłową wymową. Czasem jednak to sami dorośli odwiedzają gabinet logopedyczny, aby poradzić sobie z własnymi problemami albo udoskonalić swoje zdolności wypowiadania się. Wsparcie logopedy bywa zatem pomocne w różnorodnych przypadkach, związanych zarówno z trudnościami z wymową, jak i indywidualnymi potrzebami. Kiedy więc warto umówić się na wizytę?
Eliminacja wad wymowy u logopedy
Praca logopedy kojarzy się przede wszystkim z pomaganiem pacjentom w eliminacji wad wymowy i to właśnie ta przyczyna jest jedną z najczęstszych, dla których dorośli zgłaszają się po pomoc. Do najpowszechniejszych trudności, z jakimi się oni zmagają, można zaliczyć:
- seplenienie,
- jąkanie,
- rotacyzm (nieprawidłowe wymawianie głoski “r”).
Oprócz tego z pomocy logopedy warto skorzystać, gdy występują problemy z wymawianiem innych głosek, niewyraźnym, niepłynnym lub zbyt szybkim mówieniem albo niewłaściwym oddychaniem podczas wypowiadania się. Terapia wad wymowy w wieku dorosłym bywa trudniejsza niż u dzieci, jako że nieprawidłowe nawyki przez lata zdążyły się utrwalić. Odpowiednia motywacja pozwala jednak osiągnąć zamierzony cel.
Terapia logopedyczna po wypadkach czy chorobach
Utrwalone w dzieciństwie wady wymowy nie są jedynymi powodami, które skłaniają dorosłych do wizyty u logopedy. Często specjaliści tego rodzaju pomagają pacjentom zmagającym się z problemami z komunikowaniem się wynikającymi z urazów albo schorzeń. Można do nich zaliczyć np. udar, wylew, wypadek komunikacyjny, kłopoty ze słuchem, demencję czy chorobę Alzheimera. Wówczas konieczna jest specjalistyczna terapia, która ma na celu wyeliminowanie trudności lub ich maksymalne zredukowanie w przypadku chorób neurodegeneracyjnych.
Doskonalenie dykcji i kontrola oddechu pod okiem logopedy
Do wizyty u logopedy mogą skłonić jednak nie tylko szeroko rozumiane problemy czy schorzenia, lecz także chęć udoskonalenia swoich zdolności komunikacyjnych. Mowa przede wszystkim o osobach na co dzień występujących publicznie jak politycy, aktorzy, piosenkarze czy dziennikarze, ale też m.in. o przygotowujących się do egzaminów do szkół aktorskich. W ich przypadku wsparcie logopedy nazywane jest logopedią medialną i opiera się na ćwiczeniach dykcji, emisji głosu, dynamiki mowy oraz odpowiedniego oddechu. Logopeda może też pomóc w przełamaniu lęku przed wystąpieniami publicznymi.
Osoby z Ursynowa, Wilanowa lub innych dzielnic Warszawy, które poszukują wsparcia logopedy w każdej ze wspomnianych sytuacji, mogą skorzystać z pomocy specjalisty w placówce Logopedia TW Boss. Od logopedii medialnej, przez eliminację wad wymowy, po terapię afazji – usługi placówki dostępne są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.