W obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich w Warszawie, Rafał Trzaskowski zdecydowanie dominuje w sondażach. Jeśli ten trend się utrzyma, istnieje duża szansa, że polityk z Koalicji Obywatelskiej zamieni swoje dotychczasowe biuro na Pałac Prezydencki. W związku z tym rodzi się kluczowe pytanie: kto może stanąć do rywalizacji o fotel prezydenta stolicy?
Możliwe kandydatury Koalicji Obywatelskiej
Warszawskie media przygotowały listę potencjalnych kandydatów Koalicji Obywatelskiej, którzy mogą być brani pod uwagę w kontekście przyszłych wyborów. Warto zaznaczyć, że kolejność nazwisk nie odzwierciedla ich szans na sukces.
Na początku zestawienia znajduje się Aleksandra Gajewska, posłanka oraz wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej. Kolejnym wymienianym nazwiskiem jest Marcin Kierwiński, minister odpowiedzialny za odbudowę kraju po katastrofie naturalnej. Wśród kandydatów pojawia się również Dorota Łoboda, posłanka i rzeczniczka klubu parlamentarnego KO.
Nie można zapomnieć o Barbarze Nowackiej, posłance i ministrze edukacji narodowej, której udział w wyborach jest obciążony pewnymi wątpliwościami, ponieważ nie jest członkinią Platformy Obywatelskiej, a kieruje własnym ugrupowaniem – Inicjatywą Polska.
Na liście znajduje się także Wioletta Paprocka, bliska współpracowniczka Trzaskowskiego i aktualna szefowa jego sztabu. Ostatnim z wymienionych kandydatów jest Michał Szczerba, europoseł.
Kandydaci z innych ugrupowań
W kontekście Prawa i Sprawiedliwości pojawia się nazwisko Sebastiana Kalety, posła i lidera warszawskich struktur partii. Kaleta ma doświadczenie samorządowe, co może okazać się atutem w nadchodzących wyborach.
Niepewna jest kandydatura Nowej Lewicy. Dziennikarze wskazują na Magdalenę Biejat, senatorkę i wicemarszałkinię Senatu, choć jej zaangażowanie może być ograniczone z powodu intensywnej kampanii, którą prowadziła w ostatnich wyborach samorządowych.
Alternatywą dla Nowej Lewicy może być Jan Mencwel, radny miejski i założyciel ruchu Miasto Jest Nasze, który w przeszłości współpracował z innymi ugrupowaniami w ramach wspólnej listy wyborczej.
Partia Zieloni również planuje wystawić swojego kandydata.
Terminy wyborów
W obliczu potencjalnego zwycięstwa Trzaskowskiego pojawia się pytanie o datę przyspieszonych wyborów. Odpowiedź nie jest prosta i zależy od decyzji Trzaskowskiego, czy zrezygnuje ze swojego stanowiska w ratuszu w czerwcu, czy po zaprzysiężeniu na początku sierpnia.
Jeżeli zdecyduje się na pierwszą opcję, premier będzie zobowiązany do powołania komisarza. W przeciwnym wypadku, obowiązki przejmie Renata Kaznowska, jego pierwsza zastępczyni. W obu scenariuszach wybory muszą odbyć się w ciągu trzech miesięcy, co oznacza, że ich termin poznamy między sierpniem a listopadem.