Osoby sprzedające używane rzeczy zwykle liczą na szybką transakcję, z tym jednak różnie bywa, i czasami na zdecydowanych nabywców czeka się długie tygodnie. Warto w podobnej sytuacji rozważyć wizytę w lombardzie, bo właśnie w tym miejscu swój towar można sprzedać od ręki i od razu dostać gotówkę.
Jak wygląda transakcja w lombardzie?
Lombard skupuje głównie używane przedmioty, choć oczywiście przyjmie także fabrycznie nowy towar, jeśli właściciel z jakiegoś powodu zechce się go pozbyć. Sprzedaż w lombardzie z reguły da się zorganizować w ciągu jednego dnia, bo jeśli placówka będzie zainteresowana tym konkretnym przedmiotem, to szybko przechodzi do formalności – warto mieć jednak na uwadze, że lombard ma prawo zażądać dowodu potwierdzającego prawo własności do sprzedawanej rzeczy.
Nieodłączną częścią transakcji w lombardzie jest wycena towaru – przeprowadza ją pracownik lombardu lub rzeczoznawca, jeśli przedmiot jest wyjątkowo cenny i do ustalenia jego rzeczywistej wartości potrzebna będzie specjalistyczna wiedza. Klient może negocjować zaproponowaną stawkę lub poszukać lepszej oferty w innym lombardzie, jeśli nie odpowiadają mu warunki transakcji. Kwota za sprzedawany przedmiot najczęściej jest wypłacana w gotówce, a sprzedający otrzymuje dowód transakcji tak samo jak w sklepie.
Co uda się sprzedać w lombardzie?
Najłatwiej sprzedać do lombardu biżuterię i drobną elektronikę. Lombard Express przyjmuje także markowe zegarki, zabawki, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy i medyczny, elektronarzędzia, antyki, dzieła sztuki, a nawet nieruchomości. Nie powinno też być problemu ze sprzedażą nietypowej rzeczy, jeśli tylko ma ona jakąś wartość i jest użyteczna – do lombardów chętnie zaglądają kolekcjonerzy unikatowych przedmiotów.
Warunek jest tylko taki, by sprzedawany przedmiot nie miał poważnych wad i nadawał się do dalszego użytku. Przedmioty przeznaczone do sprzedaży są zawsze pod tym kątem dokładnie weryfikowane, co oznacza, że np. popsutego smartfona lombard raczej nie przyjmie – wadliwe towary skupuje się tylko wtedy, gdy da się je względnie niskim kosztem naprawić. Nie będzie natomiast przeszkodą drobna wada, jak ryska na obudowie, choć oczywiście wpłynie to na końcową cenę przedmiotu.