Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę? Najważniejsze zasady

Przeprowadzka to na pewno jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Źródłem nerwów może być nie tylko sama zmiana miejsca zamieszkania i związane z nią konsekwencje, ale też – a może przede wszystkim – konieczność właściwego spakowania oraz przetransportowania poszczególnych elementów naszego dobytku. Szczególnie dużo problemów może wiązać się z przedmiotami wrażliwymi na uszkodzenie oraz tymi dużych gabarytów. Należy jednak pamiętać, że sporo trudności czeka na nas również przy pakowaniu wszystkich drobiazgów.

Kolejne utrudnienia związane są z selekcją przedmiotów, które zabierzemy ze sobą do nowego lokum (przeprowadzka jest bowiem idealną okazją do pozbycia się zbędnych rzeczy). Dużą wagę powinniśmy też przyłożyć do kwestii transportu – zwłaszcza, że większość z nas nie dysponuje samochodem na tyle dużym, by przewieźć wszystkie meble, ubrania i pozostałe elementy wyposażenia. Jak widać, aspektów, które należy dopilnować przy przeprowadzce jest naprawdę sporo. Jak je wszystkie połączyć i sprawnie zorganizować to przedsięwzięcie? Tego możecie dowiedzieć się z naszego poradnika.

Jak poprawnie zorganizować przeprowadzkę?

Dla powodzenia całego przedsięwzięcia kluczowe znaczenie ma z całą pewnością stworzenie skutecznego planu i trzymanie się go na poszczególnych etapach. By ten jego przygotowanie było sprawne i nie wiązało się z żadnymi problemami, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim następujące czynniki:

  • termin (datę i, co ważne, również godzinę) przeprowadzki;
  • lokalizację nowego mieszkania;
  • ilość rzeczy, które zamierzamy przewieźć i ich łączne gabaryty;
  • nasze możliwości, jeśli chodzi o transport (jeżeli nie mamy dostępu do odpowiednio dużego i wyposażonego samochodu, należy skorzystać z usług firmy transportowej).

Jak już wspomnieliśmy, przy okazji przeprowadzki warto również ocenić rzeczywistą przydatność poszczególnych elementów naszego dobytku. Jeśli z danego sprzętu nie korzystaliśmy już od dawna i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości ten stan rzeczy miał się zmienić, najlepiej zrobimy, pozbywają się danych rzeczy. W przypadku, gdy są one mocno zniszczone, powinniśmy je wyrzucić, pamiętając o dostosowaniu się do obowiązujących przepisów. Jeżeli jednak nadają się jeszcze do użytku, do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to sprzedaż – w ten sposób odzyskamy przynajmniej część kosztów przeprowadzki. Możemy też oddać je bezpłatnie, korzystając z grup facebookowych lub serwisów ogłoszeniowych.

Przeprowadzka a pakowanie. Jak uniknąć problemów?

Kiedy już wyselekcjonujemy rzeczy, które zabieramy do nowego mieszkania, powinniśmy je odpowiednio spakować. Przy pakowaniu powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące aspekty:

  • zabezpieczenie przedmiotów przed uszkodzeniem (dotyczy to przede wszystkim przedmiotów ze szkła i innych delikatnych materiałów);
  • łatwe przenoszenie i układanie w samochodzie;
  • bezproblemowe rozpakowanie zawartości w nowym lokum.

By uniknąć ewentualnych trudności z rozpakowaniem dobytku oraz strat spowodowanych nieumiejętnym pakowaniem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze z nich to:

  • wypełnianie wolnych przestrzeni w kartonach – zapobiegnie to przemieszczaniu się ich w trakcie transportu;
  • owijanie delikatnych przedmiotów papierem lub folią bąbelkową;
  • pakowanie przedmiotów zgodnie z kolejnością rozpakowywania i grupami (nie mieszamy np. ubrań z naczyniami kuchennymi);
  • unikanie przeładowywania kartonów – ciężkie pudełka nie tylko trudniej jest przenieść, ale też częściej ulegają one zarwaniu, co grozi uszkodzeniem zawartości;
  • zabezpieczenie mebli przed uszkodzeniem (zaklejenie drzwi taśmą łatwą do usunięcia, owinięcie ich folią stretchową.

Koszty przeprowadzki – czy można je zmniejszyć?

Przeprowadzka zawsze wiąże się z kosztami. Ich wysokość uzależniona jest nie tylko od ilości zabieranych przedmiotów i odległości. Duże znaczenie ma też sprawność organizacji całego przedsięwzięcia i to, jakie decyzje podejmujemy na etapie przygotowania. Wydatki związane z przeprowadzką można zmniejszyć na wiele sposobów, wśród których warto wspomnieć przede wszystkim o:

  • sprawnej organizacji i redukcji liczby kursów (każdy kolejny kilometr generuje kolejne koszty. Więcej na temat cen usług transportowych można dowiedzieć się na https://www.warszawaprzeprowadzki.pl/cennik);
  • użyciu opakowań z odzysku (np. kartony pozyskane w zaprzyjaźnionych sklepach, folie opakowaniowe i stare gazety jako wypełnienie itp.);
  • wspomniana sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów;
  • dobór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej, która zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki.

Transport przy przeprowadzce – komu go powierzyć?

By przeprowadzka nie wiązała się z niepotrzebnymi nerwami, należy też starannie wybrać firmę, której powierzymy transport naszego dobytku. Powinna ona cechować się profesjonalizmem i korzystaniem z odpowiedniego sprzętu, a przy tym zaproponować możliwie jak najniższe ceny. Te wymagania spełnia oferta dostępna na https://www.warszawaprzeprowadzki.pl. Korzystając z niej, możemy szybko i sprawnie przejść przez ten skomplikowany proces, jakim dla każdego z nas niewątpliwie jest zmiana mieszkania.