Historia na kołach: Tramwaje z czasów Powstania Warszawskiego wracają

Pierwsza tego typu wystawa, poświęcona historycznym tramwajom z okresu wybuchu Powstania Warszawskiego, została zaprezentowana przez nas. Stołeczni tramwajarze z dumą pokazali trzy unikalne wagony – jeden należący do typu A, który przeszedł niedawno gruntowną rekonstrukcję, oraz dwa kolejne: typ C i specjalistyczny wagon wieżowy. Jest to swoisty powrót do przeszłości, gdyż wszystkie te pojazdy prezentują się tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie aż o 79 lat.

Interesującym detal jest fakt, że zabytkowe wagony zadbano, by wyglądały tak samo jak w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwrócono szczególną uwagę na autentyczność detalów – tramwaje zostały wyposażone w odrestaurowane tabliczki z napisami w dwóch językach i zaopatrzone w oryginalne numery. Dodatkowym elementem ekspozycji będzie wiernie odtworzony przystanek.

Uzupełnieniem całego przedsięwzięcia będzie grupa rekonstruktorów, którzy będą prezentować się w strojach nawiązujących do ubioru mieszkańców Warszawy z czasów niemieckiej okupacji. Dodatkowo na wystawie usłyszmy muzykę z filmu „Zakazane piosenki”, co niewątpliwie jeszcze bardziej wzmocni klimat tamtych lat.