Ekspansja warszawskiego metra: budowa tunelu pod ulicą Górczewską i wprowadzenie zmian w ruchu

Warszawski system tramwajowy nieustannie się rozwija, a dowodem na to jest rozpoczęcie budowy tunelu łączącego jezdnie na ulicy Górczewskiej, przynależnej do drugiej linii metra. Wykonawca prac zainaugurował kolejne etapy projektu we wtorek i środę, 1 i 2 sierpnia, co będzie skutkować zmianami dla pieszych, kierowców i rowerzystów.

Na podstawie informacji przekazanych przez miasto, przed wydrążeniem nowych tuneli metra konieczne jest stworzenie połączeń między nimi. Takie łączniki umożliwiają badanie i poprawę stanu gruntu, zapewniając, że w przyszłości nie będzie konieczności tworzenia dodatkowych wykopów. Zapewni to również odpowiednie zabezpieczenie placu budowy.

Ze względu na te prace, ruch na ulicy Górczewskiej ulegnie zmianom. We wtorek o godzinie 22:00 drogowcy wprowadzą przekierowanie ruchu w obu kierunkach na jezdnię południową. Dwie ścieżki będą dostępne dla kierowców w każdym kierunku na całej długości tymczasowo zamkniętej pętli autobusowej. Ci jadący w stronę Lazurowej na tym fragmencie będą jechać “pod prąd”, zmieniając pas ruchu przy wjeździe i powracając do właściwej trasy przy wyjeździe z pętli.

Następnie, w środę o tej samej porze, tj. o godzinie 22:00, ruch w okolicach ulicy Klemensiewicza zostanie przeniesiony na jezdnię północną. Na tym odcinku również zostanie wprowadzony ruch “pod prąd”, prowadzący w stronę Powstańców Śląskich.

Zmieni się również ruch pieszych i rowerzystów. Od środy wieczorem ruch pieszy i rowerowy między Laurową a Klemensiewicza po północnej stronie ulicy Górczewskiej będzie prowadzony przez wnętrze osiedla, wzdłuż budynku pod adresem Górczewska 228a. W tym miejscu zostanie utworzony wspólny ciąg pieszo-rowerowy. Torowisko wzdłuż ulicy Górczewskiej zostało już zamknięte 17 lipca – tramwaje nie kursują od skrzyżowania z Powstańców Śląskich do pętli Osiedle Górczewska. Linie 28 i 78 zmuszone były zmienić swoje trasy.