Dirhamy arabskie – arcyciekawa waluta z historią i z przyszłością

Planując podróż za granicę, nie zastanawiamy się na ogół zbyt mocno nad funkcjonowaniem czy dziejami lokalnej waluty. Wymieniamy ją w kantorze i dokonujemy płatności, ale to wszystko. Tymczasem niektóre waluty kryją w sobie tak fascynującą historię, że poznanie jej może stać się kolejnym ciekawym elementem zanurzenia w kulturze danego miejsca. Trudno byłoby znaleźć lepszy przykład tego zjawiska niż dirham arabski.

Dirham arabski – co to za waluta?

Mówiąc o dirhamach, musimy na początku uściślić, o którą monetę nam chodzi. Kilka okolicznych krajów również korzysta z monet o podobnej nazwie, natomiast dirhamy arabskie to waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Te siedem krajów, które leżą nad Zatokami Omańską i Perską zamieszkuje obecnie w sumie 10 077 640 ludności.

Mieszkańcy Emiratów na co dzień posługują się dirhamem, ale warto zaznaczyć, że nie jest to jednostka monetarna najwyższego rzędu. Sam dirham dzielimy dodatkowo na 100 filsów. Na międzynarodowym rynku walutowym oficjalnym oznaczeniem dirhamów jest AED i to pod tym symbolem należy szukać aktualnego kursu dirhama w kantorze.

Dirhamy arabskie – waluta z historią

Waluty większości współczesnych państw przeszły długą i zawiłą drogę, zanim ukonstytuowały się i zostały ujednolicone w używanej obecnie formie. Dirhamy nie są na tym tle wyjątkiem, przy czym w ich przypadku droga ta była o wiele dłuższa niż w wielu innych.

Już samo znaczenie słowa dirham sięga korzeniami aż do starożytności. Z początku jednak dirham był nie tyle walutą, co jednostką wagową. Znajdziemy ją w użyciu w najwcześniejszym średniowieczu arabskim, gdzie szybko została przystosowana do określania wagi srebra. A ponieważ od ważenia drogocennego kruszcu do płacenia w jednostkach jego wagi niedaleka droga, już w VII wieku spotykamy na tych terenach dirhamy arabskie jako srebrne monety.

Wykopaliska archeologiczne z tego i późniejszych okresów dostarczają nam sporo przykładów tego typu użycia. Co interesujące, dirham jako jednostka wagi nie popadł w zapomnienie – możemy się z nim spotkać w Egipcie aż do wczesnego XX wieku, a nawet obecnie wiele osób lobbuje za jego ponownym wykorzystaniem.

Dirhamy arabskie – historia współczesna

Współczesne początki znanego nam dirhama wiążą się z przemianami politycznymi i gospodarczymi na terenach Emiratów. Dążenie do ujednolicenia środków płatniczych zaowocowało wprowadzeniem w 1973 roku współczesnego dirhama arabskiego, superwizowanego następnie przez utworzony w 1980 Bank Centralny Emiratów Arabskich.

Należy tu wspomnieć, że dirhamy arabskie posiadają stały kurs wymiany w stosunku do dolara amerykańskiego. Kurs ten wynosi zawsze i bez względu na wszystko 0.2723 dolara. Co za tym idzie, pozostałe kursy walut, jak choćby wymiana dirhama na polskie złote, zależne są bezpośrednio od fluktuacji, jakim podlega dolar na międzynarodowym rynku walutowym.

Kurs dirhama arabskiego – jak się kształtuje obecnie?

Ze względu na wspomnianą wyżej relację pomiędzy kursami dirhama a dolara, dirhamy arabskie zmieniały swoją wartość w stosunku do złotego na tej podstawie. Aktualny kurs dirhama możemy sprawdzić bez problemu na stronach banków albo kantorów internetowych.

W połowie sierpnia 2022 kurs jednostkowy AED PLN wynosi 1,2123 złotych w przypadku kupna oraz 1,2763 dla sprzedaży. Należy się spodziewać, że spadnie wraz z ceną dolara, ale obecna sytuacja gospodarcza nie rokuje tu szybkich zmian. Jak wiadomo, dolar w 2022 bije kolejne rekordy kursowe i nic nie wskazuje, by z dnia na dzień ta tendencja miała się odwrócić.

Ciekawostki na temat dirhama. Czy wiesz, że…?

Waluta z tak długą i bogatą historią, jak dirhamy arabskie, zawsze ma do zaoferowania szereg tajemnic, które może odkryć szczególnie dociekliwy poszukiwacz. Oto kilka wybranych ciekawostek na temat dirhamów:

– Słowo “dirham” pochodzi od greckiej “drakchme”. Starogrecka drachma jest to określenie pieniądza wywodzące się prawdopodobnie od czasownika drassomai – chwytać, łapać. Jeśli pójdziemy za tą etymologią, drachma na samym początku musiała po prostu oznaczać “to, co da się uchwycić ręką”, a powstały od niej “dirham” niesie ze sobą ułamek tego ładunku znaczeniowego.

– Podobnie, jak w innych krajach, gdzie na pieniądzu znajduje się godło państwa, również dirhamy arabskie są w Emiratach prawnie chronione przez zniszczeniem. Zakazane jest znieważanie godła, a więc nie wolno także niszczyć dirhamów, uszkadzać ich, używać w sposób prześmiewczy ani prowadzić innych działań, które mogłyby być tak odebrane. Jest to uznawane za przestępstwo przeciwko moralności i karane bardzo wysokimi grzywnami, a w niektórych wypadkach – także karą od 10 do 25 lat więzienia.

– Zarówno na banknotach, jak i na monetach AED znajdziemy ważne dla tych krajów i kultury miejsca, osoby, ale również przedmioty. W wielu przypadkach to współczesne budynki, jak choćby WTC w Dubaju, ale nie brakuje też nawiązań do historii, jak fort Al-Jahili na banknocie 50 dirhamów, wywodzący się z czasów przed Islamem. Na monecie 1 dirham widzimy prawdziwy symbol kultury arabskiej – dzbanek do kawy, który oznacza gościnność i otwartość na przybyszów.