Debata na temat upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego w Warszawie poprzez nazwanie jednej z ulic jego imieniem

Pomimo że kwestia poświęcenia jednej z warszawskich ulic pamięci Lecha Kaczyńskiego powraca do debaty publicznej regularnie, wciąż jest źródłem gorących dyskusji i silnych emocji. Rafał Trzaskowski, który niedawno został zapytany o to, czy zmarły prezydent Lech Kaczyński w końcu otrzyma swoją upamiętniającą go ulicę w stolicy Polski, utrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie.

Lech Kaczyński, prezydent Polski, który tragicznie zginął, był już wcześniej upamiętniony przez nadanie jego imienia jednej z ulic Warszawy. W 2017 roku doszło do zmiany nazwy Alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Niestety, decyzja ta przetrwała niecałe sześć miesięcy. Od tamtego momentu pomysł poświęcenia ulicy pamięci prezydenta Kaczyńskiego jest regularnie poruszany.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, wielokrotnie wyrażał poparcie dla pomysłu upamiętnienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic. Zasugerował nawet konkretną lokalizację dla takiej ulicy – sąsiedztwo Muzeum Powstania Warszawskiego. W czerwcu 2018 roku publicznie stwierdził, że to właśnie dzięki wysiłkom prezydenta Kaczyńskiego możemy dziś podziwiać wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego i zasługuje on na upamiętnienie.

Ostatnio, gdy zapytano go ponownie o ten temat, Trzaskowski potwierdził, że nie zmienił swojego stanowiska. Jednak, zdaniem prezydenta miasta, decyzja o przywróceniu ulicy Lecha Kaczyńskiego leży teraz w gestii radnych miejskich.

Trzaskowski wyjaśnił, że decyzje dotyczące nazewnictwa ulic leżą w obszarze kompetencji Rady Miasta Warszawy. Na razie radni miejski nie zgadzają się z nim co do tej kwestii. Prezydent Warszawy wyraził jednak nadzieję, że w kolejnej kadencji Rady sytuacja może ulec zmianie.