Czym kierować się przy wyborze trumny?

Wybór odpowiedniej trumny jest niezwykle istotną kwestią podczas organizacji pochówku. Dlatego warto dowiedzieć się, czym powinno kierować się przy wyborze trumny dla zmarłej osoby.

Rodzaj pogrzebu

Podczas wyboru odpowiedniej trumny dla osoby zmarłej powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj pogrzebu, do którego trumna powinna być dostosowana. Inna trumna zostanie wybrana w przypadku organizowania tradycyjnego pogrzebu, a inna podczas organizacji pogrzebu z kremacją. Do pogrzebu z kremacją powinno się wybrać trumnę z odpowiedniego rodzaju drewna lub kartonu. Inna trumna będzie wymagana także w sytuacji, gdy niezbędny jest międzynarodowy transport zwłok. Uwarunkowania prawne wymagają w tej sytuacji trumny z metalu lub z metalowym wkładem.

Rozmiar trumny

Wśród najważniejszych aspektów wyboru trumny dla zmarłej osoby można wskazać także dopasowanie odpowiednich rozmiarów. Zmarły powinien się mieścić w trumnie, dlatego powinna być ona dobrana pod względem jego wzrostu oraz wagi. Szczególną uwagę na ten aspekt powinno się zwrócić w przypadku organizowania pochówku dziecka lub osoby, która była wysoka lub miała nadwagę. Takie osoby mogą wymagać trumien o niestandardowych rozmiarach. W obecnych czasach możliwy jest nawet zakup trumny wykonanej na specjalne zamówienie, która będzie miała odpowiednio dostosowane wymiary.

Materiał trumny

Poszczególne modele trumien dostępne w ofercie zakładów pogrzebowych różnią się między sobą także materiałem wykonania, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas wyboru odpowiedniej trumny. Najczęściej wybierane są modele drewniane, które są produkowane z różnych gatunków drewna. Popularne są trumny wykonane z drewna sosnowego, które mają jasnobrązowy kolor i można nadać im dowolny kształt. Często wybierane są również trumny z drewna dębowego, które charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem trwałości oraz wytrzymałości z uwagi na swoją twardość.

Niektóre zakłady pogrzebowe – jak Przedsiębiorstwo Pogrzebowe Koperski z Warszawy – ma własny zakład stolarski, co pozwala na posiadanie praktycznie nieograniczonego asortymentu trumien, a także na szybkie wykonywanie trumien na specjalne zamówienie.

Dodatkowe zdobienia

Trumny różnią się między sobą również wyglądem zewnętrznym. W sprzedaży dostępne są zarówno modele minimalistyczne, jak i trumny z dodatkowymi zdobieniami, które poprawiają ich odbiór wizualny. Wybór zdobień zależny jest głównie od upodobań, dlatego jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. Trumny mogą się między sobą różnić także wyposażeniem wewnętrznym. Ich wypełnienia są tworzone z dość zróżnicowanych materiałów, takich jak satyna, jedwab lub atłas. Materiały wewnątrz trumny mogą przybierać dowolne kolory. Natomiast wśród dodatkowych elementów w trumnach wskazuje się między innymi poduszki, kieszonki, szufladki, a nawet koronkowe zdobienia.

Indywidualne preferencje

Wybór trumny dla zmarłego w dużej mierze zależny jest od indywidualnych preferencji, zarówno samej osoby zmarłej, jak i osób organizujących pochówek. Być może osoba zmarła miała swoje preferencje co do wyboru trumny. W takiej sytuacji najlepiej wybrać model zgodny z wolą zmarłego oraz jego usposobieniem. Niektórzy preferują minimalistyczną uroczystość, a inni pochówek pełen przepychu. Nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich, dlatego wybór trumny powinien być kwestią indywidualną.