Czym jest dom prefabrykowany?

Większość domów w Polsce wznoszona jest w sposób tradycyjny, czyli cegła po cegle lub, w przypadku domów z drewna, belka po belce. Od kilku lat popularność zdobywają jednak drewniane domy prefabrykowane, które na dobre wpisały się w krajobraz Skandynawii i sukcesywnie zdobywają coraz więcej zwolenników także w naszym kraju.

Najprościej rzecz biorąc, domy prefabrykowane to budynki mieszkalne, których gotowe elementy konstrukcyjne (niekiedy już z oknami) przyjeżdżają na plac budowy i są łączone. Ściany powstają w zakładzie przemysłowym lub na hali produkcyjnej, więc na miejscu wystarczy w odpowiedni sposób je zestawić i od razu można przystąpić do wykańczania domu.

Dom prefabrykowany na pierwszy rzut ok jest nie do odróżnienia od domu murowanego, bo elementy domu są otynkowane już na etapie produkcji w fabryce.

Zalety budowy domu prefabrykowanego pod klucz

Gdyby ktoś jeszcze kilkanaście lat temu powiedział Polakom, że można budować domy z elementów prefabrykowanych, zareagowaliby śmiechem. Prefabrykację przecież już mieliśmy: wszystkie osiedla z wielkiej płyty mają swój początek w „fabrykach domów”.

Przez skojarzenia z epoką Gierka drewniane domy prefabrykowane zostały początkowo przyjęte sceptycznie, ale pierwsi zadowoleni klienci byli najlepszą reklamą technologii, która z powodzeniem może konkurować z domami wznoszonymi tradycyjnie.

Do najważniejszych zalet domów prefabrykowanych zaliczymy:

  • bardzo szybki czas budowy,
  • niższy koszt niż w przypadku domu wznoszonego w sposób tradycyjny,
  • duży wybór ciekawych projektów,
  • domy prefabrykowane mogą być energooszczędna i pasywne,
  • użycie przyjaznych dla środowiska materiałów,
  • zastosowanie technologii zapewniających doskonałe parametry techniczne budynków pod względem bezpieczeństwa, trwałości i izolacyjności,
  • z góry można określić koszt postawienia domu – inwestor nie musi się obawiać, że podwyżka cen materiałów budowlanych wpłynie na kosztorys.

W technologii prefabrykacji mogą powstawać niewielkie domy o powierzchni 80 m2, ale też duże, przestronne domy o powierzchni 190 – 250 m2.

Zapewnienia o bezpieczeństwie, użyciu nowoczesnych technologii i doskonałych parametrach to nie są puste słowa, czego dowodem może być 30-letnia gwarancja, którą firma Danwood oferuje na swoje domy jednorodzinne.

Budowa domu pod klucz krok po kroku

A jak wygląda budowa domu prefabrykowanego krok po kroku? Pierwszy ruch należy do inwestora, który musi otrzymać pozwolenie na budowę, wytyczyć granice działki – słowem, dopełnić formalności. Następnie zawiera umowę z firmą, która wyprodukuje dla niego dom – i właściwie na tym etapie może się już usunąć w cień, bo specjaliści od domów zajmą się wszystkim i kilka tygodni później oddadzą klucze do gotowego budynku.

Kiedy więc projekt domu zostanie już wybrany, a formalności załatwione wszystko nabiera tempa. Rusza produkcja domu w fabryce producenta – każdy element domu przygotowywany jest w fabryce w kontrolowanych warunkach przy użyciu najnowocześniejszych maszyn. Kiedy wszystkie części domu są już gotowe ruszają na budowę.

Na gotowym fundamencie montuje się gotowe elementy, a gdy ściany już staną, nakrywa się je dachem. Później dach osłania się membraną izolacyjno-wiatrową i układa na niej właściwe pokrycie. W kolejnym kroku montuje się stolarkę okienną i drzwiową, chyba że zostały one osadzone już na etepie produkcji w fabryce (najlepsze rozwiązanie).

Gdy z zewnątrz budynek ma już wszystkie cechy domu mieszkalnego, rozpoczynają się prace wykończeniowe, na podstawie prokjektu uzgodnionego z inwestorem.

Ile to wszystko może trwać? Wykonanie prefabrykatów dla zamówionego projektu zajmuje do 5 tygodni, ale jednocześnie trwają prace przy fundamentach. Gdy więc wszystkie ściany są gotowe, ekipa natychmiast przystępuje do montażu.

Postawienie ścian to najkrótszy etap, bo zajmuje do tygodnia. Prace wykończeniowe mogą zamknąć się w 2 miesiącach.

Idealne projekty domów modułowych

Dom buduje się na lata, więc warto powierzyć to zadanie doświadczonej firmie. Danwood S.A. w ciągu 25 lat wybudowała ponad 15 000 domów. Jesteśmy jednym z najbardziej liczących się na rynku europejskim dostawców prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”.

Wiemy, że idealny dom zaczyna się od dobrego projektu: takiego, który zapewnia najlepsze wykorzystanie powierzchni i ergonomię, gwarantuje swobodny dostęp światła naturalnego, a do tego jest po prostu estetyczny.

A ponieważ każdy oczekuje czegoś innego, mamy w ofercie domy tradycyjne z dwuspadowym dachem, ale też nowoczesne z ogromnymi oknami panoramicznymi oraz parterowe budynki o lekkiej bryle, przywołującej na myśl luksusowe domy wakacyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z projektami domów szkieletowych na naszej stronie internetowej oraz kontakt. Gdy będziemy wiedzieć, jakie są Państwa potrzeby, chętnie podpowiemy, które projekty najlepiej spełnią Państwa oczekiwania.