Dobra wiadomość jest taka, że pompy ciepła sprawdzają się w chłodniejsze dni. W naszym poradniku eksperckim, stworzonym przez hydraulików z warszawskihydraulik.pl, wyjaśniamy, jaki wpływ na wydajność pomp ciepła ma chłodniejsza pogoda.
Czy pompy ciepła działają w niskich temperaturach?
„Czy pompy ciepła działają w niskich temperaturach?” to trafne pytanie, które należy sobie zadać, jeśli rozważa się inwestycję w tę niskoemisyjną technologię do ogrzewania domu. W końcu polegamy na naszym ogrzewaniu i ciepłej wodzie najbardziej w chłodniejszych, zimowych miesiącach i musimy mieć pewność, że wybrane źródło ogrzewania zapewni ciepło, gdy będziemy go najbardziej potrzebować.
Pompy ciepła zostały uznane za kluczowy wynalazek w branży niskoemisyjnego ogrzewania, dzięki swojemu nowatorskiemu sposobowi na zmniejszenie naszej zależności od paliw kopalnych. Decydując się na instalację pompy ciepła, mądrze jest skorzystać z usług profesjonalistów z firmy: Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że inwestycja zakończy się sukcesem.
Tak więc, pompy ciepła mogą pracować w niskich temperaturach. Chłodny wieczór nie spowoduje wyłączenia pompy ciepła. Niemniej jednak wydajność pompy ciepła będzie zależeć od marki, jakości i typu pompy ciepła. Mamy tu na myśli powietrzne i gruntowe pompy ciepła.
Z jednej strony powietrzne pompy ciepła mogą pracować w temperaturach nawet do -20°C, chociaż niektóre nie są tak efektywne i będą działać „tylko” do -10°C.
Jednak gruntowe pompy ciepła mogą pracować w jeszcze niższych temperaturach zewnętrznych. W końcu tego typu instalacja znajduje się głównie pod ziemią, gdzie temperatury są często, o 10 stopni Celsjusza wyższe w okresie zimowym niż na powierzchni. W rezultacie jest bardzo mało prawdopodobne, że gruntowa pompa ciepła przestanie działać nawet po nadejściu siarczystych mrozów ze wschodu. Oczywiście, gdy temperatury zbliżają się do najniższej obsługiwanej temperatury, wydajność będzie niższa, więc podczas gwałtownego mrozu może się ona wyłączyć.
Jaka jest wydajność pompy ciepła podczas ujemnych temperatur?
pompa ciepła jest najwydajniejszym źródłem ciepła
Magia pompy ciepła polega na tym, że przekształca ona 1 jednostkę energii w 3, lub 4 jednostki ciepła. Ale ten współczynnik – określany jako współczynnik wydajności (COP) – nie jest stałą liczbą przez cały czas.
Im zimniej jest na zewnątrz, tym trudniej jest pompie ciepła skutecznie znaleźć ciepło w powietrzu i przenieść je do domu. Dlatego im niższa temperatura, tym niższy współczynnik COP.
Jednak powszechnym błędnym przekonaniem – nazwijmy go „mitem wydajności” – jest to, że poniżej 0°C współczynnik COP spada poniżej 1. Gdyby tak było, to na przykład do wytworzenia 0,8 jednostki ciepła potrzebna byłaby jedna jednostka energii. W tym przypadku bardziej sensowne byłoby uruchomienie pieca na gaz ziemny, ponieważ systemy te przekształcają od 80 do 100% energii w ciepło.
Tak jednak nie jest. W porównaniu z dawnymi pompami ciepła dzisiejsze pompy ciepła pracujące w zimnym klimacie mogą osiągać współczynniki COP większe niż 1 nawet w bardzo niskich temperaturach. Przy temperaturze 0°C wiele z nich osiąga współczynniki COP w zakresie od 2 do 3. Przy -10°C ten współczynnik spada do około 1-5 do 2 COP i przy -20°C do 1 COP.
Innymi słowy, dopóki temperatura nie osiągnie -20°C, pompa ciepła będzie działać wydajniej niż jakikolwiek inne ogrzewanie. A tak naprawdę ile dni w roku jest zimniej niż -20°C Wniosek jest taki, że dzisiejsze pompy ciepła są najbardziej energooszczędnym sposobem ogrzewania domu nawet w ekstremalnie niskich temperaturach i mogą z powodzeniem działać jako jedyny system ogrzewania mieszkania.
Jak to możliwe, że pompy ciepła działają w niskich temperaturach?
Co takiego jest w pompach ciepła, że są one w stanie pracować w ujemnych temperaturach sięgających nawet minus 20 stopni Celsjusza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz dokładnie zrozumieć, jak działa pompa ciepła. Pompy ciepła działają poprzez wykorzystanie energii cieplnej z powietrza lub gruntu, następnie wysyłając tę energię do wnętrza w celu ogrzania nieruchomości.
Ciepło jest przepychane przez wymiennik ciepła (tzw. parownik), następnie całe ciepło pochłaniane jest przez czynnik chłodniczy, który zamienia się w gaz. Ponieważ czynnik chłodniczy jest zdolny do pochłaniania ciepła w bardzo niskich temperaturach, pozwala to na kontynuowanie procesu, mimo że na zewnątrz jest bardzo zimno. Dopiero po osiągnięciu minimalnej temperatury roboczej pompy ciepła czynnik chłodniczy nie będzie mógł zamienić się w gaz, a tym samym pompa ciepła przestanie działać.
Jeśli chodzi o pozostałą część procesu, gazowy czynnik chłodniczy dociera do systemu centralnego ogrzewania nieruchomości, dzięki czemu można go wykorzystać do ogrzewania domu i wody. Oczywiście, gdy czynnik chłodniczy ostygnie, ponownie stanie się cieczą. Warto jednak wiedzieć, że pompy ciepła nie są jednak całkowicie samowystarczalne pod względem energetycznym, ponieważ wykorzystują pewną ilość energii elektrycznej do przechwytywania potrzebnej energii cieplnej.
Kluczem do tego, żeby pompa ciepła z powodzeniem działała w zimowych miesiącach, jest profesjonalna instalacja i ekspercki dobór mocy kW pompy ciepła, logicznie im większa powierzchnia do ogrzania, tym większa moc będzie wymagana. Pod uwagę należy wziąć także inne czynniki takie jak izolacja domu i wiele innych zmiennych, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego hydraulika. Sprawdź naszą ofertę na Warszawskihydraulik.pl, oferujemy wybór najbardziej sprawdzonej technologii dostosowanej do danego domu, atrakcyjne ceny, pełny montaż i serwis, oraz profesjonalne doradztwo.
Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny
ul. Rembielińska, nr 17
03352 Warszawa
tel. +48 510532708
https://warszawskihydraulik.pl/kontakt/