Czy można sprzedawać żywe zwierzęta za pośrednictwem internetu – jakie grożą konsekwencje?

Handel zwierzętami to dochodowy biznes. Wiele osób zakłada hodowle, które dobrze prosperują. Ponieważ większość handlu przeniosła się do sieci pojawia się pytanie – czy można sprzedawać żywe zwierzęta za pośrednictwem Internetu? Co należy wiedzieć na ten temat?

Polskie prawo a ochrona zwierząt – czy można sprzedawać zwierzęta w sieci?

Według polskiego prawa i ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. człowiek jest zobowiązany do poszanowania, ochrony i opieki nad zwierzętami. Jak ma się to do sprzedaży zwierząt w sieci? Otóż nie jest ona zakazana, przy czym w popularnych serwisach aukcyjnych możliwy jest zakup zwierzęcia jedynie z odbiorem własnym. Nie można wysyłać zwierząt za pośrednictwem firm kurierskich. Jedynie Poczta Polska, a dokładnie Pocztex realizuje przesyłkę zwierząt, ale jedynie owadów i ptaków w ramach przesyłek Express. Oznacza to, że kurier musi być zamówiony przed godziną 12. Zwierzęta muszą być odpowiednio zabezpieczone, mieć zapewnioną wentylację, dostęp do pożywienia i świeżej wody, a transport nie może przekraczać 65 km, nie może być związany z działalnością gospodarczą, jednak może odbywać się w celach rolniczych. W innych przypadkach konieczne jest zezwolenie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Inne zwierzęta niż owady i ptaki, wystawione na aukcji w sieci, można nabywać w ramach odbioru osobistego. Jak pokazuje wiele przykładów hodowla robaków biznes zapewnia dodatkowy zarobek wielu osobom. W ten sposób zapewniają one pożywienie dla właścicieli gadów.

Dlaczego sprzedaż zwierząt w sieci jest kontrowersyjna?

Niestety zdarzały się przypadki, że ludzie próbowali wysyłać żywe zwierzęta za pośrednictwem firm kurierskich i kończyło się to tragicznie. Należy wiedzieć, że takie postępowanie jest traktowane jako znęcanie się nad zwierzętami za co grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem – do 5 lat. Ponadto za przesłanie towaru zakazanego w usługach kurierskich grozi dodatkowo grzywna. Zwierzęta czują i cierpią i nie należy narażać je na taki stres. Można skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm zajmujących się przewozem zwierząt, pod warunkiem, że zachowane są wszystkie procedury dotyczące ich transportu. Nawet robakom trzeba zapewnić właściwy, dogodny przewóz, choć w ich przypadku można skorzystać z kuriera Pocztex Express.