Warszawa to miejsce o wyjątkowym znaczeniu. Jako stolica kraju zawsze spełniała funkcję centralnego ośrodka kulturalnego i towarzyskiego. Tu tworzyli najwięksi z artystów. Jednym z nich był uznawany na największego i najbardziej polskiego w swej twórczości kompozytora – Fryderyk Chopin. W Warszawie może przebywał krótko, jednak pozostawił on tam po sobie niezatarty ślad. Jednak by zobaczyć dom, w którym Chopin dorastał, trzeba opuścić granice miasta i udać się w kierunku innej miejscowości.
Żelazowa Wola – punkt wyjściowy
Żelazowa Wola to jedna z najmniejszych polskich miejscowości. Liczba jej mieszkańców nie przekracza kilku dziesiątek. To jednak nie przeszkadza w uznaniu jej za jedno z najsłynniejszych miejsc na mapie naszego kraju. W posiadłości, która w Żelazowej Woli właśnie się znajduje, przyszedł na świat największy polski geniusz muzyczny, Fryderyk Chopin. Tych, których interesuje biografia kompozytora i chcą prześledzić jego życie od samego początku, wizyta w tym miejscu jest zdecydowanie obowiązkowa.
Historyczna przechadzka śladami dwóch rodzin
Ci, którzy dziś udają się w odwiedziny do Żelazowej Woli, mogą spacerować po posiadłości, która niegdyś stanowiła miejsce spotkań dwóch zaprzyjaźnionych rodów. Familia Chopinów i Skarbków były bowiem ze sobą bardzo blisko i razem dzieliły życie drobnej szlachty. To jeden z aspektów, pod którym można poznawać to miejsce. Drugi to oczywiście wspomniany i najważniejszy w posiadłości kompozytor. Jego pokój muzyczny, w który, do dziś stoi fortepian i wisi jego podobizna, to miejsce koncertów, których mogą słuchać wszyscy odwiedzający otaczający Muzeum w Żelazowej Woli zabytkowy Park.