Chcesz zaoszczędzić? Zamień auto na transport publiczny!

Ratusz oddał do użytku mieszkańców stolicy nową aplikację. Dojazdolator, bo taką właśnie nazwą obdarzono wirtualne narzędzie, ma uświadomić warszawianom, ile mogą zyskać, rezygnując z codziennych podróży samochodem.

Ile kosztuje droga do pracy?

Na co dzień może się nad tym nie zastanawiamy, bo przecież do pracy dojechać musimy. Jak się jednak okazuje, może istnieć alternatywa dla naszego środka lokomocji. Alternatywa, która pozwoli nam sporo zaoszczędzić, a są nią zapewniane przez miasto środki transportu publicznego. Z pomocą w oszacowaniu spodziewanej kwoty, która pozostanie w kieszeni nawróconych zmotoryzowanych, przychodzi właśnie Dojazdolator.

Dostępne na stronie internetowej dojazdolator.wtp.waw.pl narzędzie, pozwala w łatwy sposób ocenić, która z opcji transportu jest dla zainteresowanego korzystniejsza. W uruchomionym na podanej wcześniej stronie przeliczniku wystarczy wprowadzić kolejno wartości wskazujące ilość benzyny, jaką zużywa nasz samochód na odcinku 100 kilometrów, odległość, którą pokonujemy w drodze do i z pracy. Należy wskazać również koszty, jakie ponosi się z tytułu parkowania, o aktualnych cenach paliwa oczywiście nie zapominając.

800 złotych na plus!

Tyle właśnie według zapewnień władz miasta mogą zaoszczędzić kierowcy, którzy przesiądą się z fotela kierowcy na miejsce pasażera. Jako przykładowe dane dla wyliczeń urząd miasta przyjął wartość 9 dla spalanego paliwa, 25 km dla pokonywanej odległości. Koszty parkingu i paliwa wyniosły łącznie 36,50 złotych. Po przeliczeniu tych danych w Dojazdolatorze okazało się, że dzienny koszt dojazdu do miejsca pracy ponoszony przez kierowcę to 45,00 złotych. Przy pracy w pełnym wymiarze godzin daje łączną kwotę 900 złotych. Przy aktualnej cenie biletu 30-dniowego dla mieszkańca Warszawy, równej 98,00 złotych, nie sposób nie zauważyć korzyści.

Warto pamiętać, że wspomniany bilet to nie tylko przepustka na korzystanie z tramwajów i autobusów czy metra. Posiadacz ważnego biletu Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD może podróżować za pośrednictwem Kolei Mazowieckich, a także Warszawskiej Kolei Dojazdowej.