Borelioza po ukąszeniu kleszcza – jak rozpoznać tę chorobę?

Choć ukąszenia kleszcza są potencjalnie niebezpieczne, a zwierzęta te mogą przenosić wiele chorób, to jednak nie każdy kontakt z kleszczem musi zakończyć się zakażeniem jedną z nich, np. boreliozą. Jeśli dojdzie do ukąszenia, kleszcza należy umiejętnie usunąć, a następnie obserwować swoje ciało przez dłuższy czas. Objawy boreliozy pojawiają się zwykle w okresie od 1 do 3 tygodni od zdarzenia. Sprawdź, jak je zidentyfikować oraz jak leczyć tę chorobę!

Wczesne objawy boreliozy

Po usunięciu kleszcza, należy obserwować swoje ciało jeszcze przez co najmniej 3 tygodnie. Nawet po upływie tak długiego czasu od incydentu, na skórze może pojawić się wędrujący rumień po kleszczu. Jaśniejszy wewnątrz plamy, jest charakterystyczny właśnie dla boreliozy. Równocześnie z rumieniem obserwuje się również inne objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę. Są to najczęściej:

  • bóle mięśni i stawów,
  • ogólne osłabienie,
  • wzrost temperatury ciała.

Objawów nie należy ignorować i trzeba zgłosić się z nimi do lekarza, informując go o niedawnym ukąszeniu kleszcza. Boreliozę w zaawansowanym stadium zdecydowanie trudniej wykryć oraz leczyć. Objawy boreliozy, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po ukąszeniu są nieswoiste (np. zapalenie mięśni, porażenie nerwu czaszkowego, zaburzenia widzenia i słuchu) i często trudno pacjentowi połączyć je z ukąszeniem kleszcza. Dlatego podczas wizyty u specjalisty, pacjent nie informuje go o zdarzeniu, co tym bardziej utrudnia ustalenie przyczyny nieprawidłowości.

Diagnostyka w boreliozie

Choć obecność charakterystycznego rumienia wystarczy do rozpoznania boreliozy i podjęcia jej leczenia, to warto wiedzieć, że w diagnostyce tej choroby stosuje się trzy rodzaje testów:

  • PCR, który jest skuteczny wyłącznie we wczesnej fazie infekcji,
  • ELISA, który pozwala na wykrycie przeciwciał IgG oraz IgM, charakterystycznych dla zakażeń bakteriami z rodziny Borellia. Testy są wiarygodne dopiero kilka tygodni po kontakcie z patogenem (a więc po ukąszeniu kleszcza). Wcześniej mogą dawać fałszywe wyniki.
  • Western Blot – test pozwala wykryć przeciwciała specyficzne IgG, czyli potwierdza z całą pewnością infekcję bakteriami boreliozy.

Jak leczyć boreliozę?

Boreliozę we wczesnym stadium leczy się antybiotykami, które lekarz dobiera w zależności od fazy oraz przebiegu choroby. Farmakoterapia trwa przy boreliozie dłużej niż przy innych typowych infekcjach bakteryjnych – nawet do 2-3 tygodni. Zdarza się również, że początkowo wybrany lek okazuje się nieskuteczny i należy go zmienić.

Niekiedy antybiotykoterapię trzeba powtórzyć, ponieważ mimo ustąpienia objawów po zastosowaniu antybiotyków, pojawiają się one ponownie.