Okulary to nasze dobrodziejstwo i przekleństwo. Poprawiają widzenie, ale zsuwają się z nosa, zalewają deszczem, brudzą się i gubią. Komfort widzenia w okularach okupiony jest permanentnym czyszczeniem i polerowaniem. Ponadto okulary utrudniają, a niekiedy uniemożliwiają korzystanie z ulubionych aktywności, takich jak joga, pływanie, narty, taniec. Kłopotliwe jest również wykonywanie w okularach codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających twarz. Co zamiast okularów? Jakie są alternatywne rozwiązania dla okularów?
Soczewki kontaktowe zamiast okularów
Soczewki kontaktowe mogą być łatwiejsze w codziennym użyciu niż okulary. Niektórzy wybierają soczewki ze względów wizerunkowych, inni doceniają komfort używania. Są też tacy, którzy zdecydowanie rezygnują z takiej formy poprawy widzenia, jaką zapewniają soczewki kontaktowe. Dlaczego tak się dzieje?
Zalety soczewek kontaktowych:
● brak uciążliwego czyszczenia, jak w przypadku okularów
● wygoda w pracy przy komputerze, ponieważ soczewki umożliwiają oglądanie ekranu przy zachowaniu naturalnej pozycji głowy i szyi; soczewki wykorzystywane są w ramach leczenia cyfrowego zmęczenia oczu
● swobodne korzystanie z różnych aktywności sportowych
Wady soczewek kontaktowych:
● kłopotliwe zakładanie i zdejmowanie oraz dostosowanie się do oglądania świata w soczewkach
● konieczność stosowania przerw w noszeniu, np. na nocny odpoczynek oczu lub ich dotlenienie; maksymalna liczba godzin noszenia soczewek kontaktowych w trybie dziennym wynosi od 10 do 14 godzin dziennie. Chociaż soczewki kontaktowe umożliwiają pewien transfer tlenu, jednak jego ilość jest niewystarczająca dla zdrowia oczu, stąd potrzeba przerwy
● może pojawić się zmęczenie oczu i ból głowy
● soczewki nie są wskazane dla dzieci poniżej 8 roku życia
● może pojawić się suchość oka, powodująca dyskomfort w noszeniu soczewek oraz wymagająca nawilżanie oczu
● miękka soczewka może przykleić się do powierzchni oka, zwłaszcza w sytuacji odwodnienia, np. po wypiciu alkoholu.
Laserowa korekcja wzroku
Profesjonalne operacje laserowe oczu pozwalają skutecznie leczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm (https://eyemed.pl/baza-wiedzy/astygmatyzm-objawy-przyczyny-i-metody-leczenia/). Zabiegi trwale usuwają wadę wzroku, a przy tym są bezpieczne, szybkie i bezbolesne. Trwają 15-20 minut. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz technologia laserowa gwarantują wysoki standard leczenia. Pacjenci czasami już po kilku godzinach od zabiegu odzyskują doskonały wzrok.
Okulary i soczewki kontaktowe pomagają korygować wady wzroku. Laserowa chirurgia oka może trwale wyeliminować wady.
Refrakcyjna wymiana soczewki
Zabieg może być alternatywnym rozwiązaniem dla okularów u pacjentów po 40 roku życia. Osoby, które na co dzień stosują po dwie pary okularów lub okulary progresywne odczują ulgę, gdy po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki uzyskają efekt dobrego widzenia bez okularów. Zabieg podobny jest do operacja zaćmy. Polega na usunięciu naturalnej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną.
Ortokorekcja
Metoda leczenie krótkowzroczności zwana inaczej nocną korekcją wzroku. Polega na zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych soczewek kontaktowych na noc. Soczewki nakłada się przed snem, a zdejmuje po obudzeniu. Najnowsze modele ortosoczewek skutecznie leczą krótkowzroczność w połączeniu z astygmatyzmem. W dzień można odczuć na tyle wyraźną poprawę widzenia, że jakiekolwiek okulary, np. do czytania czy przeciwsłoneczne, stają się zbyteczne. Ortokorekcja jest alternatywnym rozwiązaniem dla okularów szczególnie polecanym w leczeniu dzieci z krótkowzrocznością.
Innowacyjne krople do oczu zamiast okularów
Amerykanie korzystają z nowatorskich rozwiązań medycznych. Krople do oczu Vuity zawierają pilokarpinę, poprawiającą ostrość wzroku u osób ze starczowzrocznością. 15 minut po aplikacji krople zwężają źrenice, umożliwiając widzenie bliży, bez pogorszenia widzenia dali. Efekt działania utrzymuje się do 10 godzin od zaaplikowania. Najskuteczniejsze działanie kropli Vuity stwierdzono u osób w wieku 40-55 lat.
Co zamiast okularów?
W podjęciu słusznej decyzji, co wybrać zamiast okularów, pomoże specjalista. Bezbolesna i nieinwazyjna diagnostyka w połączeniu z kompetencją pozwolą znaleźć optymalne rozwiązanie.
Współczesna okulistyka proponuje rozwiązania na każdą wadę i kieszeń.