Józef Chełmoński: Majestatyczna retrospektywa twórczości artysty na wystawie w skarbnicy sztuki, Muzeum Narodowym

27 września to data, która weszła w annały Muzeum Narodowego w Warszawie. Wtedy to bowiem otwarte zostało dla publiczności wyjątkowe przedsięwzięcie – ekspozycja poświęcona pracom Józefa Chełmońskiego. Jest to najbardziej obszerna prezentacja dzieł tego wielkiego malarza od czasów lat 80-tych XX wieku. Ekspozycja jest prawdziwym koncentratem talentu twórczego Chełmońskiego, składającym się z 119 obrazów i kilkudziesięciu rysunków. Wyobrażenia natury, sceny wiejskie oraz portrety mieszkańców wsi stworzone przez Chełmońskiego są od ponad wieku uważane za apogeum “polskości” w malarskim dorobku XIX i początku XX stulecia.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 27 września, skupiając na sobie uwagę miłośników sztuki zarówno z kraju, jak i zagranicy. Dzieła Chełmońskiego mają niezaprzeczalne miejsce w kanonie polskiej sztuki, a artysta sam cieszy się niesłabnącym uznaniem. Jego prace, pełne fascynacji sielskością wiejskiego życia, głębokiej miłości do natury i umiejętności wnikliwego oddawania jej nastroju, są wzorem prostoty motywów i sugestywności środków wyrazu.

Wystawa jest efektem wieloletnich badań naukowych prowadzonych od 2022 roku. Zgromadzone na niej dzieła pochodzą zarówno z własnych zbiorów Muzeum Narodowego, jak i zostały wypożyczone z blisko dwudziestu innych instytucji, w tym muzeów krajowych i zagranicznych, takich jak te na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. Ponadto na wystawie można podziwiać prace pochodzące z prywatnych kolekcji oraz spuścizny pozostawionej przez spadkobierców artysty.