Ktoś z Twoich bliskich potrzebuje całodobowej opieki ze względu na pogarszający się stan zdrowia? Znalezienie dobrej opiekunki dla seniora wcale nie jest takie proste. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę poszukując opieki dla starszej osoby na terenie Warszawy?
Opieka nad seniorem z zamieszkaniem lub bez
Już dziś znajdź osobę do opieki dla seniora w Warszawie. To wcale nie jest takie trudne. Zanim jednak zatrudnisz danego opiekuna czy opiekunkę, zastanów się, czy bliska Ci osoba potrzebuje opieki całodobowej czy tylko kilka godzin w ciągu dnia.
Całodobowa opieka jest niezbędna dla osób starszych z chorobami przewlekłymi, takimi jak demencja, Alzheimer, Parkinson. Pozostawienie takich seniorów samych na noc jest niemożliwe, bowiem wymagają oni stałego nadzoru. Całodobowa opieka zapewnia osobie starszej nie tylko ciągły nadzór medyczny, ale również wsparcie w codziennych czynnościach i możliwość interakcji społecznej.
Pamiętaj, że decydując się na opiekuna, który będzie sprawować całodobową opiekę nad Twoim schorowanym dziadkiem, mamą czy wujkiem, musisz mu zapewnić własny pokój, dostęp do kuchni oraz toalety. Termin „opieka całodobowa” nie oznacza, że opiekun będzie pozostawał do dyspozycji seniora przez 24 godziny. W praktyce wygląda to tak, że ma on wypełnić swoje obowiązki i ułożyć harmonogram pracy tak, aby mieć przerwę na sen oraz czas wolny dla siebie.
Zakres wykonywanych obowiązków
Większość opiekunów seniora podejmuje się drobnych sprawunków, czyli może zrobić zakupy dla osoby starszej, a także przyrządzić dla niej posiłki. To wymaga mobilności – najlepiej, gdyby opiekun osoby starszej posiadał prawo jazdy, ponieważ poruszanie się komunikacją miejską w Warszawie wymaga wielu przesiadek. Oprócz tego opiekun seniora zajmuje się higieną i pielęgnacją, a więc oferuje pomoc w myciu, czesaniu się, goleniu czy w ubieraniu. To ważne, zwłaszcza że większość seniorów nie jest na tyle sprawna ruchowo, aby samodzielnie skorzystać z wanny czy prysznica.
Coraz więcej opiekunów z Warszawy i okolic świadczy także opiekę pielęgniarką i terapię zajęciową, gdyż posiada kwalifikacje w tym zakresie poświadczoną kursami. Organizuje również czas wolny seniora – jeśli zdrowie pozwala, zabiera osobę starszą na spacer do parku czy do ogrodu. Niestety, coraz częściej zła jakość powietrza w Warszawie nie pozwala na swobodne przechadzanie się po miejskich skwerach. Wtedy opiekun powinien znaleźć iny sposób spędzania czasu z seniorem np. czytać mu książki, rozwiązywać z nim krzyżówki, czy grać w gry planszowe.
Doświadczenie oraz referencje
Opiekun osoby starszej z doświadczeniem to gwarancja, że dana osoba wie, jak pielęgnować osobę starszą, ponieważ miała wcześniej kontakt ze schorowanymi seniorami. Oczywiście, to nie oznacza, że nie możesz zatrudnić opiekuna bez doświadczenia, który dopiero niedawno ukończył szkołę bądź kurs. Opiekunowie świeżo po kursach wykonują równie dobrze powierzone im obowiązki, jak pracownicy z wieloletnim stażem w domach pomocy opieki.
Jeśli planujesz zatrudnić opiekuna osoby starszej z doświadczeniem, możesz poprosić go o okazanie referencji od poprzedniego pracodawcy. Dzięki temu możesz poznać rzetelną opinię na jego temat.
Pożądane cechy charakteru opiekuna dla seniora
Opieka nad osobami starszymi to ciężka praca, która wymaga posiadanie ściśle określonych cech charakteru. Zatrudniając daną osobę, sprawdź, czy wyróżnia się ona cierpliwością, zwłaszcza jeśli podopieczny ma demencję. Kilkukrotne tłumaczenie i powtarzanie tych samych rzeczy to codzienność w tej chorobie.
Opanowanie, a także odporność na stres w razie wystąpienia nagłej sytuacji losowej. To kolejna pożądana cecha u opiekuna osoby starszej. Musi on zachować zimną krew w przypadku, gdy podopieczny potrzebuje nagłej i niespodziewanej pomocy. Oprócz tego opiekun powinien być wrażliwy, empatyczny i uczciwy – zarówno do podopiecznego jak i jego rodziny.