Podczas ekscytujących prac budowlanych związanych z drugą linią metra na terenie dzielnicy Karolin w Warszawie, specjaliści natknęli się na fascynujące artefakty archeologiczne. Wraz z przyspieszeniem prac konstrukcyjnych metro na Bemowie, to nie tylko inżynierowie i pracownicy budowlani są zajęci. Teraz miejsce to stało się polem działania dla archeologów. Według raportów z siedziby rady miasta, odkryto tam obiekty datowane na przełom XIX i XX wieku. Istnieje jednak przypuszczenie, że mogą odkryć jeszcze więcej historycznych znalezisk.
Prace nad bemowskim odcinkiem drugiej linii metra na Karolin są prowadzone pod ścisłym nadzorem ekspertów z Państwowego Muzeum Archeologicznego. Przed rozpoczęciem głównych prac budowlanych przeprowadzili oni tzw. badania powierzchniowe, które doprowadziły do odkrycia kilku fragmentów ceramiki datowanych na późne średniowiecze. Dokonano również przeglądu materiałów archiwalnych dotyczących tej części miasta.
Gdy prace ziemne zostały uruchomione, archeolodzy uzyskali okazję do eksploracji podziemnego świata. Dokładnie tam, gdzie planowana jest budowa Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. W tej części odkryto strukturę budynku, prawdopodobnie był to mały piwniczny magazyn. Znalezisko to znajduje się tam, gdzie na mapie z 1931 roku widoczne są dwa budynki należące do osady Karolin, ale zdaniem Anny Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego, prawdopodobnie była to całkowicie odrębna struktura wykonana z cegły.