Kończy się proces konsultacji społecznych, które umożliwiły mieszkańcom stolicy wyrazić swoje oczekiwania dotyczące przyszłości zielonego placu Teatralnego. Obecnie pełniący funkcję parkingu, obszar ten według założeń ma przejść transformację, w wyniku której jego krajobraz wzbogaci się o drzewa, niską zieleń oraz fontannę. Niektóre z wprowadzanych zmian mają na celu przywrócenie placowi jego przedwojennego charakteru.
Warsztaty formułujące koncepcję zmian zostały przeprowadzone przez pracownię MAU Architecture & Urbanism na zlecenie Urzędu Miasta Warszawy. W ich trakcie mieszkańcy mieli okazję porozmawiać z ekspertami, przedsiębiorcami i urzędnikami. Proces rozpoczął się od wizji lokalnej na początku czerwca, a następnie odbyły się dwa spotkania warsztatowe. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje do 11 czerwca, a specjalną ankietę wypełniło blisko 300 osób.
Podczas warsztatów omówiono specyfikę placu Teatralnego i zidentyfikowano elementy podlegające ochronie konserwatorskiej. Uczestnicy zgłaszali postulat wypełnienia placu zielenią i wodą, co jest odpowiedzią na problem zmian klimatycznych. Panowała zgoda, że należy posadzić nowe drzewa i uzupełnić teren zielenią niską. Sugerowano także stworzenie fontanny lub innego założenia wodnego.
Mieszkańcy wyrażali również potrzebę tworzenia miejsc do odpoczynku i relaksu, przestrzeni dla dzieci, jak również miejsca dla sztuki i wydarzeń plenerowych. Zgłaszane postulaty obejmowały likwidację naziemnego parkingu (z zapewnieniem alternatywnych rozwiązań), ograniczenie prędkości ruchu samochodowego, zagwarantowanie wygodnych i bezpiecznych przejść dla pieszych oraz poprawienie warunków dla rowerzystów. Eksperci sugerują możliwość budowy parkingu podziemnego po stronie zachodniej placu, przy Teatrze Narodowym, z rampą zjazdową od strony ulicy Wierzbowej – wynika z komunikatu UM Warszawy.